76 Kčs DPH
Jaké orgány je podle TČM třeba posílit během babího léta
Elementem pozdního léta je v čínském pentagramu Země. Reprezentuje zralost, rovnováhu Jin a Jang, ženského i mužského prvku. Energie směřuje dokola do všech směrů a vede k zamyšlení nad naším dalším směřováním. Element Země se objevuje i jako přechodové a vyrovnávající období mezi ostatními elementy ročního cyklu. Mezičas trvající většinou 14 dnů harmonicky převádí jedno roční období do druhého.

Podle TČM je element Země středobod všeho
V Zemi vše vzniká, uchovává se i zaniká. Je hlínou, ze které se vše rodí, z jejích plodů člověk čerpá, žije a do ní zase vše vrací. Element Země je spojený se žlutou barvou, jako symbolickým ekvivalentem dozrávání úrody, sklizně a žní.

Znaky silného středu prvku Země
- vnitřní stabilita
- koncentrace
- přiměřená obezřetnost
- selský rozum
- péče o sebe samého i o jiné
- zdravé a silné trávení
S příchodem babího léta myslete na slezinu a žaludek
Elementu Země náleží orgány, které řídí trávicí proces v těle. Jsou jimi slezina a její párový orgán žaludek. Slezina společně se slinivkou tvoří jeden energetický celek, který vše pohání. Má na starosti řízení metabolismu potravy, přeměnu na energii a její následný transport do celého těla. Žaludek pak funguje jako taková strojovna, ve které se proměny potravy prakticky dějí. Orgány slezina/slinivka a žaludek jsou na fyzické rovině považované za základní pilíř našeho celkového zdraví. V psychické rovině ukazují, jak dokážeme strávit vše, co nás v životě provází.

Slezina
Podle TČM je slezina prvek středu našeho těla a tvoří jeho stabilitu. Proto se na každé disharmonii organismu svým způsobem podílí právě orgán sleziny. Je považovaný za jakousi hnací sílu celého trávení. Uchovává v sobě poporodní esenci získanou z potravy a tekutin a dál ji rozvádí do těla. Tato esence pak vyživuje a doplňuje krev.
Režim stravování podle TČM se oproti našim západním zvyklostem liší. Východní medicína doporučuje jíst ve 2 až 3 porcích denně, aby měl orgán sleziny čas na trávení, regeneraci a posílení své energie čchi. Při častější stimulaci k trávení se energie sleziny postupně vyčerpává. Kromě nepravidelnosti slezinu oslabuje i nevhodné jídlo a jedení ve spěchu. I tady ale platí, že u každého by měl být stravovací režim individuální. Jiné doporučení bude pro člověka v plné síle a zdraví, jiné pak pro toho, koho trápí zdravotní neduhy.
Co nás trápí na fyzické úrovni, když je oslabená slezina
- poruchy trávení, nadýmání
- bolesti v levém podžebří
- slabá imunita a anémie
- diabetes, alergie na potraviny
- nechutenství a naopak sklony k přejídání
- nezřízené chutě na sladké
- zpomalené trávení, obezita
- ochablé svaly a malá fyzická výdrž
- závratě i zatmění před očima
- časté bušení srdce
- opakující se afty a opary
- paradentóza a záněty dásní
Jak se projeví oslabení sleziny na emoční úrovni
- nekonečné přemítání a hloubání
- vztahovačnost a podezíravost
- žárlivost
- sebelítost
- neschopnost odpouštět
- pitvání se v obavách
- zaostávání v minulosti
- utkvělý strach z budoucnosti
- poruchy soustředění a učení
- špatná paměť a vyjadřování
- neustálé myšlenky na jídlo
- těžké sny a pocity padání ve snu

Žaludek
Žaludek se podílí na procesu trávení a je podle TČM párovým orgánem sleziny. V žaludku se vše zpracovává. Mechanicky a za pomoci trávicích enzymů i kyseliny chlorovodíkové přeměňuje potravu na energii, odděluje čisté od kalného. Čisté směřuje do sleziny, která pak dál rozděluje energii do celého těla. Kalné putuje do střev a vyloučí se z těla ven.
Jaké neduhy nás trápí, když je žaludek v nepohodě
- bolesti a křeče v žaludku po jídle
- reflux a pálení žáhy
- nechutenství
- nadýmání
- žaludeční vředy
- zvýšená kazivost zubů
- paradentóza
- drobné krvácení dásní
Co nám o slezině a žaludku napoví orgánové hodiny?
Aktivita žaludku vrcholí mezi 7. a 9. hodinou a k poklesu dochází mezi 19. a 21. hodinou. Ideální je vydatně snídat a večeři si dopřát nejpozději před sedmou večerní, aby ji žaludek před spaním zvládl bezpečně strávit.
Aktivita sleziny vrcholí mezi 9. a 11. hodinou a klesá mezi 21. a 23. hodinou. Dopoledne si proto můžete s klidným svědomím dopřát i něco hříšně sladkého. Slezina si v tom čase s větší náloží sladké energie v pohodě poradí.
Jak na zdravý jídelníček v babím létě
Vyhněte se smaženému a příliš kořeněnému jídlu, pokrm by měl být jednoduchý a jemné chuti. Slezina si nehoví v přílišném vlhku. Nekonzumujte proto ve větším množství potraviny, které vlhkost v těle zvyšují. Vyřaďte z jídelníčku sladkosti, cukr a bílou mouku. Omezte i mléko, mléčné výrobky, tuk, pečivo a těstoviny. Nevhodné je i velké množství syrové zeleniny, ovoce a ledových nápojů. Nejvhodnější tepelnou úpravou je blanšírování, krátké vaření a restování. Co naopak slezina i celé trávení v elementu Země uvítá, je střídmost v jídle nebo postění.

Potraviny, nad kterými vaše trávení zaplesá
- Obiloviny a luštěniny: oves, ječné kroupy, slzovka, jáhly, pohanka a amarant, cizrna, kukuřice, quinoa, všechny druhy a barvy celozrnné a natural rýže (jen lehce povařené); čočka, fazole, mungo fazolky, hrách
- Zelenina: všechny druhy přirozeně sladké zeleniny, blanšírované, krátce vařené nebo pečené - dýně, cuketa, mrkev, kořen petržele, batáty, topinambury, čekanka, kapusta, hlávkové a čínské zelí, brokolice, lilek
- Koření: koriandr, petržel, majoránka, saturejka, oregano, fenykl, římský kmín, pískavice, muškátový oříšek, vanilka, lékořice, skořice, zázvor
- Ovoce a ořechy: hrušky, sladká jablka, banány, maliny, žlutý meloun, hrozny, rozinky, mandle, vlašské ořechy
- Maso: dušené a v menším množství - kuře, králík, slepice, kohout, krůta, bílé ryby
249 Kčs DPH
576 Kčs DPH
76 Kčs DPH
Dlouhé a časté trápení = zkažené trávení. A naopak
Chybějící sebeláska, točení se v kruhu, vracení se do minulosti, nepřiměřený strach i obavy z budoucnosti, přílišné hloubání a přemítání… To vše nedělá zdraví dobře.

I z pohledu západní medicíny se některé neduhy, jako třeba žaludeční vředy, z části přisuzují úzkostem. Kdo se v myšlenkách a starostech utápí dlouhodobě, nezřídka se u něj dostaví pocity nervozity, úzkosti a svíravého žaludku. Jde o začarovaný kruh, kdy špatná kondice trávení a střevního mikrobiomu podílí nejen na fyzickém zdraví, ale i na psychice.
Užívejte si teplé sluneční paprsky a příjemně vlahý vítr babího léta. Věnujte svůj čas procházkám na čerstvém vzduchu, meditacím a rozjímání.
Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece
99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
