Sleva až 20% na vybrané produkty v péči o vlasy. Pouze do 24. května.

Království-tianDe.cz

Poznejte principy čínského pentagramu

26.08.23 1181x přečteno

Čínská medicína je postavená na celistvosti a propojení s přírodou. Čínský rok je rozdělený na 5 období a 5 elementů země. Který element ovládá naše orgány a co říkají orgánové hodiny? Inspirujte se principy tisíce let prověřené čínské medicíny.

SdíletPoznejte princip čínského pentagramu

Lidský rok a potažmo celý náš život se odvíjí v cyklech. Oproti čtyřem ročním obdobím, tak jak je známe my, se v TČM roční cyklus rozděluje na pět období. V každé jeho části převládá jiná energie s odlišnou dynamikou. Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda představují přírodní síly, které mají na svědomí stav našeho těla i okolního prostředí. Pět různých elementů se v pravidelných intervalech střídá, navazují na sebe a vzájemně se ovlivňují.

Čínský pentagram dělí rok na pět období

 1. Jaro
 2. Časné léto
 3. Pozdní léto
 4. Podzim
 5. Zima

Každé období je spojeno s konkrétním orgánem, souvisí s nějakou emocí, přináší určitou náladu, pojí se s jinou chutí, barvou či hlasovým projevem.

Život i naše prostředí je jedna velká proměnná. Vše se sebou ale bezpodmínečně souvisí

TČM využívá pentagram k vysvětlení vztahů mezi stavem lidského organismu a stavem okolního prostředí. Pět prvků čínského pentagramu podléhá neustálému pohybu a proměnám. Vzájemně na sobě závisí, ovlivňují se a kontrolují. Tvoří spojení mezi lidským tělem, světem přírody a vesmírem. Podle této teorie může být pět elementů pentagramu chápáno jako pět fází a proměn energie Jin a Jang.

Dřevo

Podstata elementu Dřeva se v přírodě projevuje “malým jangem jara”. Energie směřuje vzhůru, podporuje pučení a růst. Dřevo v etapě člověka vládne narození a dětství. Dřevo je mladé a zelené, tráva, keř i strom. Má v sobě ohromnou sílu, chuť do života, nespoutanost i výbušnost.

 • Ke dřevu patří orgány játra a žlučník. Jejich nerovnováha se projevuje bolestmi hlavy ve spáncích, migrénou, sennou rýmou, zánětem spojivek.
 • Vládne zelená barva.
 • Projevem elementu dřeva je v přírodě vítr.
 • V emocích odpovídá elementu dřeva hněv a zlost.

Oheň

Podstata elementu Ohně se v přírodě projevuje “velkým jangem léta”. Oheň příjemně prohřívá, ale také spaluje a ničí. V lidech probouzí lásku, soucit, nadšení, inteligenci, radost z poznávání a učení. Přírodní energetický živel přitahuje pozornost, zároveň však vzbuzuje respekt. Ukrývá v sobě zlost.

 • Ohni náleží srdce a tenké střevo. Přehnaná žádostivost plodí v srdci neklid, naopak spokojenost a smíření přináší klid. Dlouhodobý stres a časový tlak má vliv na onemocnění srdce.
 • Vládne červená barva.
 • Projevem elementu ohně je horko.
 • V emocích odpovídá radosti a štěstí.

Země

Země je úrodnou hlínou, z níž se vše rodí, v ní uchovává a z jejích plodů člověk čerpá i žije. Je pečlivá a starostlivá. Pozdní léto = Země jako střed všeho. Liché číslo dává tomu všemu smysl.

 • Zemi náleží slezina a žaludek. Orgány středu tvoří základ našeho zdraví. Nedostatek Čchi sleziny se projevuje nadýmáním, pocitem plnosti, únavou, nedostatkem koncentrace a nezvladatelnou chutí na sladké, může dojít ke hromadění vody v těle.
 • Vládne žlutá a hnědá barva.
 • Projevem elementu země je vlhkost.
 • V emocích odpovídá empatie, tvořivost, úzkost.

Kov

Kov (i kámen) je tvrdým, ale poddajným elementem. Dává vzniknout předmětům, které usnadňují práci i život. Podstata elementu Kovu se projevuje “malým jinem podzimu”. Nárůst Jinu v přírodě způsobuje, že se Čchi a šťávy rostlin stahují do země a koncentrují esenci pro další generace.

 • K elementu kovu patří orgány plíce a tlusté střevo. Nejvíc jim škodí sucho způsobené stresem, suchým vzduchem a vysušující potraviny, jako káva, černý čaj, cigaretový kouř. Nedostatečnost se projevuje oslabenou imunitou a sklonem k nachlazení.
 • Vládne černá a tmavě modrá až fialová.
 • Projevem elementu kovu je sucho.
 • Emoce kovu jsou kuráž, vitalita, žal, smutek.

Voda

Voda je silnější než oheň. Dokáže vše zaplavit a oheň zadusit. Je zdrojem života. Ukrývá ve své hloubce lákavé tajemství, ale přináší i úzkost. Podstata elementu Vody se v přírodě projevuje “velkým jinem zimy”. Vytlačuje Jang, nastupuje klid a vše nadbytečné mizí. Zima zachovává vše podstatné, aby mohl začít nový cyklus a nový život.

 • Elementu vody náleží ledviny a močový měchýř. Ledviny jsou skladištěm naší životní energie. Jsou velmi citlivé na chlad a proto je důležité je v zimních měsících chránit a vyživovat.
 • Barvou je černá a tmavě modrá až fialová.
 • Projevem elementu vody je chlad.
 • Emoce ohně jsou tvořivost, strach, obavy.

Všechny elementy pentagramu se vzájemně ovlivňují. Každý prvek má tendenci vytvářet následující

 • Dřevo posiluje Oheň (oheň spaluje dřevo a sílí)
 • Z Ohně se živí Zem (slunce ji ohřívá, popel zúrodňuje půdu)
 • Země umožňuje zrození Kovu (kov je součástí zemského jádra, v zemi se ukrývá nerostné bohatství)
 • Kov drží Vodu (kovem a kamenem voda neproteče a neuniká)
 • Voda umožňuje zrození Dřeva (stromy a rostliny rostou a sílí z vody)

Pět orgánových okruhů řídí celý náš organismus

TČM považuje játra, slezinu, plíce, ledviny a srdce za základní a nejdůležitější orgány našeho těla. Patří mezi Jinové orgány. Každý je usazený na pěti pomyslných cípech pentagramu. Na jejich rovnováze a vzájemné harmonii závisí naše duševní i tělesné zdraví. Jinové orgány se pojí v pentagramu se šesti Jangovými orgány. Těmi jsou žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř a trojitý zářič.

Berte ohled na své orgány. Jak fungují orgánové hodiny

Každý tělesný orgán pentagramu je aktivní v jinou denní či noční hodinu. Aby dostatečně regeneroval a posiloval, vytvořte mu ty správné podmínky. TČM má propracovaný systém takzvaných orgánových hodin. Ten vám napoví, jak pracují vaše orgány v průběhu celého dne.

 1. Od 23. do 1. hodiny ranní pracuje žlučník. Pokud nemůžete v této době klidně spát, zaměřte se na svůj žlučník.
 2. Od 1. do 3. hodiny ranní vrcholí detoxikace organismu. Nejvyšší aktivitu mají játra. V tomto čase je důležité neponocovat a dopřát si kvalitní, tvrdý spánek.
 3. Od 3 do 5 se aktivují plíce. V tuto dobu převažuje strach a úzkosti. Často se probouzejí ti, co mají oslabené plíce či průdušky, potíže s dýcháním, astmatici a alergici.
 4. Od 5. do 7. ranní pracuje na maximum tlusté střevo. Tento čas je důležitý pro naši imunitu.
 5. Od 7 do 9 ráno je aktivní žaludek. Ideální je nastartovat den něčím teplým do žaludku. Není vhodné tělo ochlazovat. Vyvarujte se studenné ranní sprchy i ochlazujících potravin.
 6. Mezi 9. a 11. se činí slezina a slinivka. V tomto čase si bez výčitek dopřejte sladké pokrmy, samozřejmě v přiměřeném množství. Tělo je zvládne v pohodě strávit.
 7. Od 11 do 13 vykazuje maximální činnost naše srdce. Abyste podpořili jeho regeneraci, nezatěžujte své tělo velkým množstvím potravin, nápoji s kofeinem ani nikotinem.
 8. Od 13 do 15 je čas tenkého střeva. Tato doba je nejvhodnější k obědu. Obědvejte v klidu, ať má tělo optimální podmínky na trávení. Vyvarujte se zvýšené fyzické aktivity.
 9. Od 15. do 17. hodiny je na vrcholu své aktivity močový měchýř. Můžete si dovolit přijmout i vydatnější jídlo. Tento čas je vhodný na silový trénink, zvýšenou fyzickou aktivitu či saunování. Skvěle funguje dlouhodobá paměť a je tak ideální čas na učení.
 10. Od páté do sedmé hodiny odpolední jsou aktivní naše ledviny a nadledvinky. Zaměřte svou pozornost na pitný režim. Podpoříte tím vylučování škodlivin z těla.
 11. Od 19 do 21 se zvyšuje naše schopnost vnímání a nastává nejvhodnější doba na poslech kvalitní hudby, sledování filmu či trávení společného času s rodinou. Krevní oběh je na vrcholu své aktivity.
 12. Mezi 21. a 23. hodinou pracuje trojitý ohřívač. Koncentruje naši životní energii. Je čas na relaxaci a rozjímání.

Patero různých chutí

Každá z pěti chutí odpovídá jednomu z pěti elementů a jednomu z pěti orgánů. Každý orgán má doslova rád svou chuť. V přiměřeném množství je přiřazená chuť dotyčnému orgánu prospěšná a posiluje ho. Naopak příliš moc té samé chuti mu škodí. Například mírně sladká chuť vařené zeleniny posiluje orgán sleziny, ovšem přemíra bílého cukru slezinu vyčerpává.

Orgány pentagramu ve vztahu k chutím

 • Játra = kyselá chuť - podporuje tvorbu tělesných tekutin a energie Jin. Je stahující a řídí pocení a průjem.
 • Srdce = hořká chuť - snižuje horkost, uklidňuje a čistí vlhkost. Směřuje do kostí, proto nadmíra hořkosti je může poškodit.
 • Slezina = sladká chuť - povzbuzuje a harmonizuje. Směřuje do svalů, užívá se k zastavení bolestí. Nadmíra způsobuje svalovou slabost.
 • Plíce = pikantní chuť - rozptyluje, prohřívá. Užívá se k vyloučení toxinů. Nadmíra může oslabit Čchi.
 • Ledviny = slaná chuť - klesá dolů, změkčuje zatvrdliny, vysušuje. Užívá se při zácpě a u otoků. Nadmíra oslabuje krev.

Preference nebo odmítání některé z chutí způsobuje nerovnováhu jednotlivých orgánů i nerovnováhu mezi orgány navzájem. Proto je pestrost a přiměřenost chutí ve stravě tak důležitá.

Patero emocí pod vlivem elementů a orgánů

V pentagramu každý orgánový okruh disponuje svou vlastní emocí. Ta jej dokáže posílit či naopak oslabit. A každá emoce se pojí s konkrétním živlem.

 1. Oheň - Srdce = Radost → hřejivý oheň se pojí s příjemným pocitem radosti a štěstí, což posiluje srdce. Zvukovým projevem srdce je smích. Oheň, kterého je příliš, naopak spaluje a šíří špatnou energii.
 2. Země - Slezina = Starost → starostlivá, přemýšlivá a rozvážná země posiluje svoje středové orgány slezinu, žaludek a slinivku. Zvukovým projevem středu je zpěv. Nadbytek Země vytváří přílišné obavy a zbytečnou přemýšlivost.
 3. Kov - Plíce = Smutek → kov symbolizuje silnou vůli a sebejistotu. Z nedostatku vůle přichází smutek a pocit viny, který se projevuje sevřením a tlakem na hrudi. Zvukovým projevem je pláč.
 4. Voda - Ledviny = Strach, úzkost → osvěžující a živoucí voda posiluje ledviny a močový měchýř. Nerovnováha z nadbytku nebo nedostatečnosti vyvolává pocit úzkosti a strachu. Zvukovým projevem je vzdychání.
 5. Dřevo - Játra = Vztek, agrese → dřevo symbolizuje agresi, vztek a vysokou kreativitu. Svou energií posiluje játra a žlučník. Zvukovým projevem je křik a řev.

Jednotlivé symboly živlů obrazně překonávají a ovládají naše pocity

 • Země vymezuje a určuje břeh tekoucí vody (v emocích pracuje proti úzkosti a strachu)
 • Voda krotí a hasí oheň (v emocích pracuje proti pýše a přílišnému nadšení)
 • Oheň roztaví kovový meč (v emocích pracuje proti smutku)
 • Kus kovu si poradí se dřevem - kosí, protíná a osekává (v emocích pracuje proti vzteku, zlosti, závisti a vnitřnímu neklidu)
 • Dřevo (rostlina) naruší a rozbije zem (v emocích pracuje proti vtíravým myšlenkám a zbytečné přemýšlivosti)


Čínský pentagram přesně ukazuje, jak tradiční východní medicína vnímá souvislosti ve vztahu člověka a jeho vnitřního rozpoložení i vnějšího okolí. To vše zohledňuje v prevenci zdraví, při diagnostice i v terapeutickém řešení vzniklých nemocí.

Štítky

Nejoblíbenější

Konečně vám je můžeme prozradit! 2 novinky královských rozměrů

Konečně vám je můžeme prozradit! 2 novinky královských rozměrů

15. 1. 202424319x přečteno

Kouzlo přírody pro těžké, oteklé a unavené nohy? Známe recept

Kouzlo přírody pro těžké, oteklé a unavené nohy? Známe recept

8. 1. 202422306x přečteno

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Největší prodejce kvalitních
produktů tianDe

Doprava zdarma při nákupu
nad 1 500 Kč

Dárky k nákupu nad 1 000 Kč
dle vašeho výběru

Pravidelné slevové akce
a soutěže o produkty

Staňte se součástí našeho království

#kralovstvi_tiande_official

Staňte se královnou

a získejte třetinu království k tomu

Přidejte se do klubu tianDe královen. 
Zaregistrujte se a zdarma dostanete 
VIP kartičku s tianDe ID, se kterou máte 
kdykoliv všechny produkty o 1/3 levnější.

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.