Imunita z pohledu tradiční čínské medicíny
26. 8. 2023 1998x přečteno
Poštovné při nákupu nad 500Kč platíme za Vás! Využijte nejen na nákup vánočních dárků, Vánoce jsou za dveřmi.
Potřebujete poradit? +420373700900 / info@kralovstvi-tiande.cz
26.08.23 6625x přečteno
Co všechno doporučuje tradiční čínská medicína?
Terapeuti tradiční čínské medicíny považují harmonicky vyvážené jídlo za nejlepší prevenci nemocí i za lék na již vzniklé zdravotní neduhy. Dietetika TČM si zakládá na stravování v souladu s ročními cykly, potřebou jednotlivých orgánových okruhů, s tělesnou konstitucí a vyvážením energií Jin a Jang. Vedle výživové hodnoty potravin bere v potaz i jejich chuťový a termický vliv. Rovnováha ve všech směrech = zdraví.
Každá potravina má vlastní termický účinek, tedy schopnost vyvolávat v nás pocity chladu nebo tepla. Některá ochlazuje, jiná zahřívá a jsou i potraviny termicky neutrální. Vhodně zvolenou skladbou potravin můžeme správně vybalancovat energetickou nerovnováhu v těle. Odbourat přemíru chladu (Jin) a naopak horka (Jang). A to nejen s ohledem na roční období, ale i na energetické a konstituční nastavení našeho těla.
Jejich působení na pocity našeho těla ovlivňuje i kulinářská úprava, tedy vaření, pečení nebo dušení i délka samotné přípravy. Studenou energii určité potraviny pak můžete třeba neutralizovat zahřívací potravinou. Ochlazující jogurt například vybalancujete přidáním hřejivé skořice.
Zrychluje, prohřívá, stahuje a podporuje cirkulaci. Vesměs sem patří veškeré teplé jídlo, pokrmy z jedné pánve, vařené, dušené, pečené maso i zelenina a dlouze tažené vývary.
Zpomaluje, uvolňuje, ochlazuje krev a pročišťuje horko a zbavuje toxinů. Obecně sem spadá veškerá syrová zelenina a ovoce, blanšírovaná či krátce vařená a dušená jídla a studené nápoje.
Ideálně doplňuje a zpestřuje jídelníček v každém období a je vhodná pro všechny energetické typy. Patří sem většina obilovin a druhů masa, z ovoce pak bobuloviny a chuťově neutrální zelenina.
Každému z pěti období v roce vládne jeden energetický element. Dřevo vládne jaru, Oheň panuje v létě, prvek Země se pojí s přechodným obdobím pozdního léta, Kov patří k podzimu a Voda je přiřazená zimě. Elementy pentagramu se navzájem podporují, ovlivňují a střídají se v průběhu dne, celého roku i života. S každým elementem se pojí určitá chuť. Její působení v organismu pak odpovídá určitým orgánům pentagramu a pojí se s určitou emocí. Chuťovým účinkem dokáže potravina uvést do rovnováhy, vyživovat a harmonizovat jednotlivé orgánové okruhy. Harmonická strava podle TČM se v ideálním případě sestává ze všech těchto pěti chutí.
Prospějí vám vychlazené nápoje, neutrální a studené potraviny s převahou syrového ovoce a zeleniny, hořké a kyselé.
Zimomřivost vyžeňte z těla teplým nápojem, vařeným a pečeným pokrmem a pikantním kořením. Prospěje vám vše pálivé, sladké a slané.
Stejně jako je tomu u rostlin, i každý člověk má jiný kořínek. Co ve výživě prospívá jednomu, může uškodit jinému. Základem zdraví u každého typu je najít ve stravování balanc a správnou míru. Potlačit svou dominanci. Vlhký typ zařadí do jídelníčku potraviny, které ho vysušují a vyloučí přemíru cukru, mléčných výrobků a bílé mouky, suchý typ zase doplní ty zvlhčující. Horký typ se zaměří na ochlazující potraviny a naopak studený na zahřívací. Nadměrný se v jídle uskromní a nedostatečný si dopřeje pořádný nášup.
člověk věčně žíznivý, horkokrevný s červenými tvářemi. Je akční a rychle mluví. Dává přednost studeným nápojům. Mívá tužší stolici a málo moči.
zimomřivý člověk bez pocitu žízně, většinou pobledlý. Mluví pomalu a jedná rozvážně. Dává přednost teplým nápojům. Mívá měkčí stolici a hodně moči.
silný a atletický člověk s pronikavým hlasem. Je energický a plný elánu. Inklinuje k srdečním nemocem a vysokému krevnímu tlaku.
je hubený se sklonem k podvýživě. Tiše mluví, je pasivní, bez energie a životního elánu. Trpí na věčnou únavu, bušení srdce a nadměrné pocení.
hubený, těžko přibývá na váze. Má sklon k ekzémům, alergiím a suchému kašli. Trpí často žízní, má suché rty, chraptí a přeskakuje mu hlas.
člověk se sklonem k nadváze či obezitě, bývá věčně unavený a bez energie. Trápí ho časté zahlenění, otoky celého těla a zadržování vody.
Proces správného trávení začíná už v ústech při žvýkání. Jezte bez spěchu. Věnujte svoji pozornost pouze a jen tomu, co máte právě na talíři. Vědomé jezení přinese užitek vašemu tělu a podpoříte své zdraví.
Načasujte si svůj stravovací rytmus podle orgánových hodin. Největší zásluhu na dobrém trávení má žaludek. Ten je na vrcholu své aktivity od 7. do 9. hodiny ranní. Tady si můžete dopřát vydatnou snídani. Jeho aktivita klesá mezi 19. a 21. hodinou. Počítejte s tím, že trávení trvá i několik hodin, proto si večeři dopřejte s mírou a s předstihem.
I v tradiční čínské dietetice platí, že každý člověk je jiný a podle toho k sobě také přistupujte. Naučte se vnímat své tělo. Jen tak poznáte, co vám dělá či nedělá dobře. Po dobrém jídle byste se měli cítit lépe než před ním. Pokud u vás tahle zásada neplatí, je nejvyšší čas na změnu.
Imunita z pohledu tradiční čínské medicíny
26. 8. 2023 1998x přečteno
Konstituční typy podle tradiční čínské medicíny
26. 8. 2023 3469x přečteno
Největší prodejce kvalitních
produktů tianDe
Doprava zdarma při nákupu
nad 1 500 Kč
Dárky k nákupu nad 1 000 Kč
dle vašeho výběru
Pravidelné slevové akce
a soutěže o produkty
Staňte se součástí našeho království
a získejte třetinu království k tomu
Přidejte se do klubu tianDe královen.
Zaregistrujte se a zdarma dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, se kterou máte
kdykoliv všechny produkty o 1/3 levnější.