Jak dle TČM využít období srdce ke zvýšení sebelásky, energie a celkovému ozdravení
26. 8. 2023 2095x přečteno
Potřebujete poradit? +420373700900 / info@kralovstvi-tiande.cz
26.08.23 2331x přečteno
Jak funguje tento ochranný štít?
Imunitní systém je přirozená odolnost organismu i jeho osobní vnitřní opravář. Funguje jako štít, který nás chrání před vnějšími vlivy a patogeny, ale zajišťuje i samo-opravné mechanismy v těle. Pokud pracuje naplno, udržuje organismus v optimálním chodu i ve zdraví.
Představte si imunitní systém jako celou armádu, která nás chrání před vpádem různých vnějších patogenů. Když rozpozná vetřelce, zaktivuje své jednotlivé složky k obraně. To je její primární funkce. Někdy je ale naše obranyschopnost natolik přecitlivělá, že reaguje nepřiměřeně i na zdánlivě neškodné podněty, jako třeba prach a pyl. Při kontaktu s nimi vyvolá až nežádoucí reakci v podobě alergie, astmatického záchvatu nebo anafylaktického šoku.
Má na starosti opravovat a redukovat poškozené buňky, přemnožené mikroorganismy i rakovinné buňky. Čím dál častěji se však stává, že náš imunitní systém zaútočí i proti nám samotným. Vyhodnotí vlastní buňky v různých orgánech jako vetřelce a spustí jejich postupnou likvidaci. Takový sebedestrukční systém vede k rozvoji autoimunitního onemocnění, jako je třeba Crohnova choroba, celiakie, diabetes 1. stupně či záněty štítné žlázy. V některých případech může být autoimunitní onemocnění i multisystémové, což se projevuje kombinací těchto nemocí naráz.
V tradiční čínské medicíně se říká, že když je někdo zdravý a šťastný, má dobré a výrazné Čchi (Qi). Energie Čchi zastává v těle mnoho různých rolí, má různé schopnosti. A to i z hlediska zdraví. Všechno kolem i v nás, každý orgán i prvek má svou vlastní Čchi.
Každá zastává v obraně našeho těla jinou funkci a silná imunita se bez žádné z nich neobejde.
Silná imunita přímo závisí na kondici těchto tří orgánů. Ledviny, slezina a plíce generují kvalitní energii Čchi a starají se o její plynulé proudění v těle. Když se některý z orgánů oslabí, tok energie se někde po cestě zadrhne a je zaděláno na problém.
Plíce jsou prvním kontaktním místem pro většinu vnějších patogenů. Zajišťují veškeré vstupní brány, jako pokožku, ústa, nos, kterými může nepřítel proniknout dovnitř. Plíce k vyživující energii z potravy přidají energii získanou dýcháním a tuto celkovou Čchi pak distribuují po celém těle. Její součástí je obranná energie Wei Qi, která patogeny odráží. V případě jejího oslabení se vnější obrana naruší a nepřítel má dveře otevřené. Na Wei Qi je závislá velká část našeho imunitního systému.
Je to jakási pomyslná ochranná energetická pokrývka, která proudí na povrchu těla. Prohřívá a vyživuje tělo, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, brání tělo před invazí patogenů, před větrem, chladem, vlhkem i nadměrným horkem. Oslabení nebo nedostatek Wei Qi dává šanci virům i bakteriím dostat se snáz do těla a vede k častému nachlazení.
Slezinu považuje tradiční čínská medicína za střed těla, který tvoří jeho stabilitu. Je základním pilířem našeho celkového zdraví. Má za úkol přeměnit veškerou přijatou potravu, tekutiny i emoce na vyživující energii Čchi (Ying Qi), která se transformuje do krve a koluje v celém těle. Pokud ji systematicky a dlouhodobě oslabujeme nedostatečnou nebo nekvalitní stravou či špatně strávenými emocemi, snižujeme její schopnost efektivně se vetřelcům bránit.
Ledviny jsou strážcem a úschovnou naší vrozené životní esence. Její kvalitu i kapacitu ovlivňují vrozené dispozice i to, jak se sami k sobě chováme. Nejvíce jí oslabuje strach a nejistota, z vnějších vlivů pak chlad. Závisí na ní délka našeho života. Podle tradiční čínské medicíny kořen vrozené obranné Čchi (Yuan Qi) sídlí právě v ledvinách. Její síla a množství je při narození pevně daná.
Každý zdravotní problém či nemoc chápe tradiční čínská medicína jako nerovnováhu energií Jin a Jang. A to na úrovni fyzické, psychické i emoční. Vždy, když se některá z těchto energií vychýlí, je potřeba ji zase dostat do rovnováhy.
Když vás trápí oslabená imunita, nebo naopak přehnané imunitní reakce, předně se zaměřte na posilování Čchi sleziny. V jejím případě vždy TČM začíná u jídla. Harmonicky vyladěné jídlo totiž považuje za nejlepší prevenci nemocí i za lék na již vzniklé neduhy. Ačkoliv nám doba umožňuje dopřát si veškeré potraviny neomezeně po celý rok, při skladbě jídelníčku berte vždy v potaz roční období i termický vliv jednotlivých potravin. Jen tak dokážete udržet balanc vnitřních energií a zajistit si dlouhodobě pevné zdraví.
Citrusy totiž obecně patří mezi ochlazující potraviny. Když už ulehnete do postele se zimnicí, rýmou a kašlem, dejte si spíš něco na zahřátí. Výborný prohřívač a posilovač je dlouze tažený vývar, teplá obilná kaše se skořicí, zlaté mléko s kurkumou i čaj se zázvorem.
Někdy ani pestrá a plnohodnotná strava nestačí na pokrytí potřebného příjmu vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Hlavně v období podzimu a zimy, kdy míváme na talíři méně čerstvého ovoce a zeleniny. Sáhněte po vhodném doplňku stravy, který vašemu tělu všechny chybějící složky zajistí.
Příroda má ve svém repertoáru látky, které naši odolnost dokáží výrazně posílit. A to jak fyzickou, tak i psychickou. Říká se jim adaptogeny. Jsou to takové biostimulátory nebo harmonizátory, které podporují naši schopnost lépe překonat zátěž a přizpůsobit se jí. Ať už se jedná o duševní trable, fyzické zranění, zátěž v podobě virů či pro nás nepříznivého vnějšího prostředí. Jejich účinky jsou ale dlouhodobé, proto je tradiční čínská medicína doporučuje užívat preventivně. Mezi nejznámější adaptogeny patří veškeré medicinální houby, třeba čaga, rezavec šikmý nebo cordyceps. Výbornými stimulanty obranyschopnosti jsou i kořeny bylin, jako maralí kořen, rozchodnice růžová nebo kořen ženšenu a lékořice.
Spánek je nezbytný pro regeneraci, detoxikaci i opravu buněk. Ulehněte do postele ještě před jedenáctou večer, kdy je podle TČM nejlepší čas nastartovat ozdravné procesy v organismu.
Dokonalým posilovačem imunity je otužování. Tomuhle stimulantu celkové odolnosti se často vyhýbáme, a přitom nás nic nestojí. Nemusíte hned skákat do ledové řeky, k otužování postačí i střídavá sprcha.
Otužování jde ruku v ruce se správným dýcháním. Na tuhle samozřejmost většinou zapomínáme, přitom dýchání je nezbytným životním pohonem. Čerstvý vzduch posiluje plíce a podporuje trávení, okysličuje krev, pomáhá ke zlepšení kondice, imunity i psychické pohody. Při dechovém cvičení ulevte horním dýchacím cestám a zapojte bránici. Ta je nejdůležitějším dýchacím svalem, který často necháváme lenivět.
Pokud vás trápí splíny a smutky, sáhněte po aromaterapii a nechte je rozplynout. Vůně květin, bylin a koření byla odjakživa považována za jeden z léčivých prostředků na rozjitřené emoce i fyzické neduhy.
Celkovou odolnost ovlivňuje v nemalé míře i naše psychické rozpoložení. Proto si udržujte přiměřený životní optimismus a utužujte mezilidské vztahy.
Jak dle TČM využít období srdce ke zvýšení sebelásky, energie a celkovému ozdravení
26. 8. 2023 2095x přečteno
Jaké orgány je podle TČM třeba posílit během babího léta
1. 9. 2023 2367x přečteno
Největší prodejce kvalitních
produktů tianDe
Doprava zdarma při nákupu
nad 1 900 Kč
Dárky k nákupu nad 1 000 Kč
dle vašeho výběru
Pravidelné slevové akce
a soutěže o produkty
Staňte se součástí našeho království
a získejte třetinu království k tomu
Přidejte se do klubu tianDe královen.
Zaregistrujte se a zdarma dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, se kterou máte
kdykoliv všechny produkty o 1/3 levnější.