177 Kčs DPH
Kde se bere životní síla z pohledu TČM? Poznejte princip energie čchi
Tradiční čínská medicína se vyvíjí už více než pět tisíc let. Pohlíží na člověka z rozdílné perspektivy, než jak jsme zvyklí u té západní. TČM charakterizuje celostní přístup ke zdraví, jehož základním pilířem je prevence. Její ucelený systém učí člověka zodpovědnosti za jeho zdraví ve všech směrech, ve sféře duševní, emoční i fyzické. Tělo člověka je pohledem TČM provázaný systém orgánů, které se navzájem ovlivňují. Mezi nimi proudí vitální energie čchi.

Tělo a duše v harmonii
S vitální energií Qi neboli čchi se člověk rodí, žije z ní a plodí další život. Vrozená životní síla se uchovává v ledvinách, které TČM považuje za pramen života. Zdravý organismus je plný čchi a krve, se kterou v něm plynule proudí. Během života s energií hospodaříme různě. Podle nároků našeho těla, z ní postupně odebíráme. Když se zásoba životní energie vyčerpá, organismus umírá.

Žijeme-li zdravě a v souladu s přírodními cykly, obklopujeme se netoxickým prostředím a tělo je v emoční i duševní harmonii, snadno odoláváme nemoci. Zlom nastane, pokud je harmonie organismu v některém směru narušená. Narušení toku vitální energie se projevuje její nedostatečností, nebo stagnací a přináší s sebou různé zdravotní potíže.
Nedostatečnost energie čchi
Trápí vás alergie, astma, střevní potíže nebo únava? Možná máte nedostatečnost energie čchi. Ta se projevuje oslabením vitality, životní síly a energie v organismu. Často se s ní setkává naše západní populace. Postihuje zejména orgán plic a sleziny. K oslabení vede ve větší míře nezdravý životní styl v kombinaci se stresem. Tělo funguje asi tak na poloviční výkon.
Typické příznaky nedostatečnosti čchi
- pobledlý jazyk
- celková tělesná slabost
- nechutenství
- únava
- dechová nedostatečnost
- pocení
- střevní diskomfort
- alergie a astma
76 Kčs DPH
Stagnace energie čchi
Střídají se vaše nálady jako na houpačce? Pokud cítíte vnitřní neklid a máte sklony k podráždění, vaše životní energie nejspíš stagnuje. Může za to nejčastěji nevyrovnaná psychika a emoce. Stagnace čchi postihuje zejména orgán jater. Ty pak utiskují slezinu či žaludek, mění se na horko nebo oheň. Fungování organismu v tomhle režimu si představte, jako když jede motor na plný plyn a zároveň je zatažená ruční brzda. Pokud se nic nezmění, časem se zadře.
Typické příznaky stagnace energie čchi
- jazyk má normální barvu, někdy jsou patrné červené okraje
- velké výkyvy nálad - pláč, hněv
- tlak na prsou a knedlík v krku
- časté zívání
- střídání chladu a horka
- pocit diskomfortu v břiše
- bolesti hlavy
- u žen premenstruační syndrom, cysty
76 Kčs DPH
Proudění energie čchi má svou zákonitost. V těle putuje meridiány

Lidské tělo je podle TČM protkáno několika energetickými drahami, tzv. meridiány. Ty vedou na povrchu i uvnitř těla a rozvádí životodárnou energii čchi k jednotlivým orgánům. Na povrchu těla se meridiány sbíhají do akupunkturních bodů, se kterými se dá pracovat při léčbě a prevenci zdravotních potíží. A to jak v akupunktuře, akupresuře, při masážích, aromaterapii nebo fytoterapii.
Nedostatečnost jednotlivých meridiánů se projevuje nejrůznějšími potížemi. Na úrovni emočního i fyzického zdraví
Meridián plic
Nerovnováha se projevuje poruchou dýchání, bolestí v krku, kašlem i astmatem. Provází ji melancholie až depresivní stavy.
Meridián sleziny
Nerovnováha se projevuje nevolností po jídle až zvracením, bolestmi žaludku, nadýmáním a bolestí pod hrudníkem. Můžou se dostavit poruchy paměti, zhoršené soustředění i myšlení a nepřiměřená starostlivost.
Meridián jater
Nerovnováha se projevuje onemocněním jater, kloubů a šlach. Přináší s sebou podrážděnost, změny nálad, zuřivost a nadměrnou sebekontrolu.
Meridián žlučníku
Nerovnováha sebou přináší potíže v podžeberní oblasti, žlučníkové kameny a onemocnění žlučníku. V emoční oblasti se porucha projevuje nespokojeností, puntičkářstvím, nedostatkem kreativity a neschopností dotáhnout své životní plány.
Meridián tří zářičů
Nerovnováha se projevuje sluchovými potížemi, poruchou rovnováhy, zhoršenou termoregulací a oslabenou imunitou. Emočně se vyznačuje sobeckostí a zvýšenou starostlivostí o sebe sama.
Meridián ledvin
Nerovnováha se projevuje onemocněním ledvin, kruhy pod očima, objevuje se akné, ekzémy, poruchy plodnosti či chronická únava. Emočně se přidává duševní neklid, poruchy pozornosti, netrpělivost, snížená motivace a strach.
Meridián močového měchýře
Dysbalance se projevuje bolestmi, potížemi s močením, předčasným šedivěním a nadměrným padáním vlasů i zvýšenou kazivostí zubů. Emočně se vyznačuje nesmělostí, nepřiměřenými reakcemi na stres, neklidem, lehkovážností i sobeckostí.
Meridián žaludku
Nerovnováha se projevuje nadýmáním, poruchami trávení a špatným prokrvováním rukou a nohou. Emočně pak neschopností empatie, citovou nestálostí a problémy v lásce.
Meridián řídící
Při nerovnováze se objevují nervové poruchy, epilepsie, neplodnost, sexuální poruchy a noční pomočování. Na emoční úrovni pak dochází k zamlžení myšlení, nesmostatnému myšlení a úsudku, projevuje se nedostatek kreativity.
Meridián srdce
Dysbalance se projevuje nemocemi srdce. Emočně pak citovou labilitou, neschopností empatie, hysterií a labilitou.
Meridián početí
Při nerovnováze dochází k poruchám menstruačního cyklu, potratům, sklonem ke gynekologickým potížím a neplodnosti. Z hlediska emocí se projevuje trémou, labilitou či frigiditou.
Meridián tlustého střeva
Nerovnováhu provází bolest zubů, pocit suchých očí, zažloutlé bělmo a časté krvácení z nosu. Emočně se projevuje tajnůstkářstvím, neschopností odpustit, pocitem nedocenění a potlačovanou depresí.
Meridián tenkého střeva
Nerovnováha se projevuje potíží se sluchem, hluchotou, častým bolením krku a bolestmi ramen. Emočně pak citovými poruchami, přehnanou kritikou a neschopností kompromisu.
Meridián osrdečníku
Projevy nerovnováhy jsou bolesti na vnitřní straně předloktí a lokte, silné bušení srdce, provází ho rudé tváře a zažloutlé bělmo. Emočně se projevuje příliš hlučným smíchem a duševním neklidem.

Tradiční čínská medicína je výbornou volbou v prevenci nemocí a při dlouhodobé terapii
Zaměřuje se na skutečné příčiny a původ nemocí. V porovnání se západní medicínou však nemá okamžité výsledky při řešení akutních problémů. Je potřeba jí dát čas. TČM je v terapii různých neduhů komplexní.

TČM ve své terapii a prevenci nemocí využívá celý soubor léčebných metod
- Akupunkturu a akupresuru
- Terapii stravou
- Byliny a medicinální houby
- Aromaterapii
- Dechová cvičení
- Relaxaci a masáže
652 Kčs DPH
753 Kčs DPH
Základem pevného zdraví a dlouhověkosti je z pohledu TČM udržet si balanc ve všech směrech. Kromě fyzična se proto zaměřte i na vyvážení svých emocí, udržení duševní pohody a pozitivního myšlení. Přiměřeně se hýbejte, zdravě jezte, dostatečně odpočívejte a udržujte příznivé mezilidské vztahy :)
Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece
99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 13 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
