Zvládněte podzimní sychravé počasí ve zdraví. Na řadu přicházejí plíce a tlusté střevo

Podzimní čas se nese ve znamení zklidnění a uzavírání se do sebe. Je obdobím naplňování a dozrávání. Veškerá energie směřuje dovnitř a dolů. V koloběhu přírody se s nárůstem Jinu energie Čchi a šťávy rostlin stahují do země. Koncentrují se pro zrození další generace. Nejlépe je to znát na padajícím listí, které se po čase rozkládá a přeměňuje na životodárný humus. Dny se zkracují, převládá tma a chlad. V cyklu dne zastupuje pozdní odpoledne, v lidském životě pak nastává období stáří. K elementu kovu náleží plíce Fei a tlusté střevo Da chang. Na tyto orgány je třeba upřít pozornost.
Obrazek

S podzimem nastavte svůj biorytmus na nový režim

 • Zpomalte
 • Choďte dřív spát
 • Vstávejte se slepicemi
 • Udržujte se v teple
 • Myslete pozitivně
 • Relaxujte a meditujte
 • Posilujte rodinné vztahy
Tip

Pozor na zraňující podzimní vítr

I když se může zdát, že slunce ještě dostatečně hřeje, chraňte se před prochladnutím a raději se teple se oblékejte.

Podzimu podle TČM vládne element Kovu

Na podzim dostává zabrat nejen naše fyzická odolnost, ale i ta psychická. Úkolem Kovu je ve všech směrech odrazit to špatné a to dobré nechat vstoupit. Zbavit se všeho nepotřebného a ukládat si pouze to potřebné pro další využití. Kov symbolizuje sebejistotu a silnou vůli. Z jejich nedostatku přichází smutek a pocit viny. Zvukovým projevem elementu Kovu je pláč.
Království Tiande - TČM - element kovu
V tuto roční dobu máme většinou nutkavou potřebu více se chránit a zabezpečit. Určujeme si limity a stavíme pomyslné hranice. Odkloňte svou pozornost od vnějšího světa a zaměřte se na své nitro. Zklidněte mysl a udělejte si pořádek ve svých emocích. Nelpěte na ničem, co vás nutí k neustálému přemítání a osvoboďte se od všeho, co vás svazuje.
Smích jako lék na žal

Nepodléhejte smutku a žalu. Pro silnou imunitu je dobré se smát

Emocí podzimu je smutek a žal. V určité míře je zdravý a pomáhá nám se zklidněním a uvnitřněním. Je dobré ho v dané chvíli přijmout a nevytěsňovat. Příliš žalu ale vyčerpává plíce, ubírá nám energii, kterou budeme potřebovat během zimy. Časté podléhání smutku pak vede k celkovému oslabení organismu. Cítíte to jako tlak a úmornou stísněnost na hrudi, kdy se nemůžete pořádně nadechnout. Nejlepším lékem proti smutku je hlasitý smích. Ten totiž zintenzivňuje dech a tím posiluje plíce. Nezapomínejte se proto často smát. Prožívejte radost z každodenních maličkostí. To vám pomůže vybalancovat přemíru smutku a stísněnosti.
Tip

Udržte emoce na uzdě

Emocionální nerovnováha Kovu se projevuje nezvladatelným smutkem a sklíčeností, neschopností vyřešit zklamání, posedlostí sama sebou, perfekcionalismem, předsudky a malým sebevědomím. Ke smutku, žalu a melancholii mnohem víc inklinuje člověk s vrozenou slabostí plic.

Orgány podzimu jsou plíce a tlusté střevo

Plíce

Plíce jsou jako střecha

Leží ze všech orgánů nejvýš a jako první odráží vnější patogeny. Mají na starost regulaci Čchi v celém těle, dýchání a řízení pohybů tekutin. Slabé plíce poznáte už podle síly a čistoty hlasu. Chrapot, sípání a tlumený hlas naznačují, že nejsou v optimální kondici. Projevem oslabení plic je i chrápání. To podle tradiční čínské medicíny ukazuje na přítomnost hlenu v dýchacích cestách, ale i na nadměrné vysychání sliznic. Obojí je jako překážka ve volném proudění energie Čchi.

Nadechněte se z plných plic

Plíce posiluje správná technika dýchání. I dech má totiž svá pravidla. Nádech nosem, poslat vzduch do bránice a výdech ústy nebo nosem. V dnešní uspěchané době ale máme málokdy čas se zastavit a zhluboka nadechnout. Odbydeme se raději rychlým a mělkým dýcháním, a to nám těžko zajistí potřebnou dávku kyslíku. Z jeho nedostatku pak trpíme špatnou pamětí, poruchou spánku, pomalejším trávením i chronickou únavou.
Obrazek
Tip

Smyslovým orgánem Kovu je nos. Ne nadarmo

Zkuste si sami udělat test nádechu nosem v porovnání s nádechem ústy. Jak se vám lépe dýchá?
Tlusté střevo

Tlusté střevo

Párovým orgánem Plic je tlusté střevo, které zodpovídá za správu odpadu. Tělo získalo ze stravy vše, co potřebuje, a přebytky střevem přepravuje a uvolňuje z těla ven. Ke své funkci a plynulému pohybu odpadu potřebuje tlusté střevo jako pohon plíce. V emočních souvislostech s podzimem nám ukazuje, že je ten správný čas nechat odejít zbytečné věci a myšlenky, na kterých lpíme.
Tip

Podle tradiční čínské medicíny ti, kteří mají problém se něčeho vzdát, často trpí chronickou zácpou.

Trávení potřebuje svůj čas

Tady se hodí připomenout, že střevům čas od času prospívá očista. Podzimní detoxikace pomůže tělu připravit se na nadcházející zimu. Tak jako uklízíte ve svých emocích, udělejte si pořádek i ve svém zažívání. Dopřejte mu čas od času postění. Nemusíte se hned pouštět do několikadenního hladovění. Postačí dát trávení pauzu třeba jen přerušovaným půstem.

Co plíce a tlusté střevo oslabuje

 • Nedostatečné a mělké dýchání
 • Nespavost
 • Negativní myšlenky a neshody
 • Přemíra stresu
 • Příliš mléčných výrobků
 • Přemíra kořeněných pokrmů
 • Nadměrná konzumace syrové stravy
 • Káva, černý čaj a cigaretový kouř

Co plíce a tlusté střevo posiluje

 • Dechová cvičení a terapie
 • Dostatek spánku
 • Pohodová mysl a radost
 • Dostatek odpočinku a relaxace
 • Polévky a pečené pokrmy
 • Jemně kořeněná jídla
 • Teplé obilné fermentované kaše
 • Fermentované a kořeněné nápoje
Tip

Na kondici orgánu plic a tlustého střeva závisí nosní dutiny, pokožka a vlasy

Podle jejich stavu hned poznáte oslabení tlustého střeva i plic. Pokud vás trápí chronická rýma, zahlenění, vysušené sliznice, ekzémy, lupénka, křehké a padající vlasy, zpozorněte a zaměřte se na posílení těchto dvou orgánů.

Jak pracují orgánové hodiny

Plíce mají vrchol své aktivity od 3. do 5. hodiny ranní. V tuto dobu převažuje strach a úzkosti. Často se probouzí ti, co mají oslabené plíce a průdušky. U malých dětí se v tento čas obvykle objeví potíže s laryngitidou nebo astmatické záchvaty.
Tlusté střevo má svůj čas mezi 5. a 7. hodinou ranní, kdy pracuje na maximum. Je ideální čas na vyloučení přebytků stravy z těla ven. Pokud se v tuto chvíli probouzíte s potřebou jít na toaletu, je to v pořádku.
Teplá podzimní snídaně

V bříšku jako v pokojíčku. Chlad a zimomřivost z těla vyženou zahřívací potraviny, byliny a koření

1) Svůj den začněte teplou obilnou kaší se zázvorem a skořicí. Tu doplňte teplým dušeným nebo lehce orestovaným ovocem. Začátek dne můžete odstartovat i polévkou. Celkovou odolnost posilují dlouze tažené vývary z masa i kořenové zeleniny. Výborné na zahřátí a posílení jsou pokrmy z jedné pánve, jako dušená i pečená sezónní zelenina a maso.
 
2) Ostrá a štiplavá chuť pomáhá tělu lépe odolávat chladu i suchosti. Zabraňuje i množení bakterií a patogenů, proto většina pokrmů v horkých asijských a afrických zemích je silně kořeněná. Efektně prohřívá kurkuma, koriandr, ženšen, skořice, zázvor, kajenský pepř, šalvěj a fenykl.
Tip
Pokud vás schvátí horečka, pikantní chuti spíš uberte. Pálivého se zřekněte také u vysokého krevního tlaku, u zarudlých a zanícených ekzémů i při akutním astmatu. Ostrá chuť příliš nesvědčí ani těhulkám a malým dětem.
3) Na podzim zařaďte do stravy vedle pikantní chuti i více kyselé. Ta uzavírá póry a pomáhá odolat chladu a napadení větrem. Kyselou chuť zajistí dostatek kvašených potravin, jako je kysané zelí a pickles, kváskové pečivo a fermentované obilné kaše i nápoje.
 
4) Patogenem oslabujícím plíce je suchost. V jídelníčku by proto neměly chybět potraviny, které přirozeně zvlhčují. Mezi takové patří houby, ořechy, semena (sezam, dýňové semínko, slunečnice a mák), cuketa, dýně, kořenová zelenina, vejce a med. Z ovoce pak fíky, banán, jablko, hruška.
Užijte si krásy pestrobarevného podzimu, i přes tu trochu melancholie, kterou s sebou přináší. Sejděte se v kruhu rodinném a zapalte si třeba vlastnoručně vyrobenou svíčku. Světlo a teplo ohně přispívá k pohodové náladě, i když venku zrovna padají trakaře.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe