Slyšeli jste o maskné? Novém kosmetickém problému doby koronavirové

Název maskné se skládá z anglických slov mask (rouška) a acne (akné). Jde o akné, které vzniká mechanickým drážděním pokožky a nepříznivým mikroklima pod rouškou. Když si ji po několika hodinách sundáte z obličeje, vítá vás na pleti červenými skvrnami a drobnými pupínky, ačkoliv třeba na akné běžně netrpíte. Stačí jen delší přítomnost tepla, vlhka a trocha tření. Pojďme se s maskné seznámit blíž.
Obrazek

Kde se maskné nejčastěji objevuje

1.
brada
2.
tváře
3.
kolem úst
4.
okolí čelistí
Maské se projevuje u všech typů pleti. Náchylnější jsou k němu samozřejmě lidé s citlivou a problematickou pletí. Několikahodinové nošení roušky ji snadno podráždí.
Maskné - příčiny

Jak maskné vzniká

  • neustálým mechanickým třením kůže, které narušuje její ochrannou bariéru
  • zvýšenou vlhkostí, která se pod rouškou tvoří
  • vyšší produkcí kožního mazu
  • vyšší teplotou pokožky pod rouškou
  • zvýšením pH pokožky
Tip
Všechny tyto faktory podporují množení bakterií, vznik zánětů a poškození ochranné kožní bariéry.

Pleť se v příliš teplém a vlhkém prostředí začne bránit  

zarudnutím
podrážděním
svěděním
hnisavými pupínky

Když musíme mít respirátor, ale nechceme maskné

Jedinou prevencí maskné je zvýšená hygiena a péče o obličej i ruce. Vyzbrojte se kosmetikou, která pleť zklidní, zbaví přílišné vlhkosti, ale zároveň hydratuje. Měla by obsahovat složky, které si poradí s akné. U nás tohle všechno vyřešíte s řadou Master Herb
bylina šalvěj
Šalvěj lékařská
protizánětlivá, dezinfikující a zklidňující 
Vilín
Vilín virginský
antibakteriální, tonizující a změkčující
Panthenol
Panthenol
protizánětlivý, prokrvující a regenerující
Maskné - jak mu předcházet

1. Pořiďte si kvalitní respirátor a pravidelně ho měňte

Respirátor je jednodenní pomůcka, proto bychom ho měli po stanované době zodpovědně vyhodit. Jednak proto, aby plnil svůj účel, ale také abychom ulevili pleti. Když ho nosíme několik dní, množí se v něm bakterie a zvyšují riziko maskné. Důležité také je, abychom na respirátor co nejméně sahali rukama. Manipulovat bychom s ním měli jen pomocí gumiček.
Maskné - prevence

2. Myjte si často ruce. Nejen kvůli koronaviru, ale i maskné

Přes den se často dotýkáme obličeje, čímž do pleti zanášíme další nečistoty. Mytí rukou je proto nejen účinnou prevencí šíření koronaviru, ale i maskné. Zkuste třeba šetrné, ale nekompromisně antibakteriální koloidní stříbro a myjte si ruce naším intimním gelem. Čím častěji, tím lépe. Pro vás i vaši pleť.

3. Průběžně dezinfikujte telefon, klávesnici i počítačovou myš

U počítače teď trávíme spoustu času na homeoffice, nebo s dětmi během učení. Telefon zase pokládáme všude možně, takže je oblíbeným útočištěm všemožných bakterií. Nečitoty z telefonu a počítače pak každým dotekem přenášíme na podrážděnou pleť, která se snadno zanítí. 
Obrazek
Tip
Podle Státního zdravotního ústavu v Praze je telefon 3x špinavější než toaletní prkénko. Klávesnice dokonce 11x.
Maskné - jak se starat o pleť

4. Pleť čistěte ještě důkladněji než dřív

Na očistu pleti si udělejte čas nejméně 2x denně. Ráno i večer ji omyjte lehkým čistícím gelem a zbytek nečistot odstraňte šetrnou micelární vodou. Vyvarujte se agresivních čistících a vysušujících přípravků, které situaci s maskné ještě zhorší. Pokud jste zvyklá se líčit, pleť odličte a vyčistěte hned po příchodu domů. Ulevíte ucpaným pórům. 
Tip
1x až 2x týdně čistotu a hydrataci pleti podpořte pleťovou maskou. Zklidňující hydratační krémovou masku střídejte s čistící maskou proti akné
Maskné - správná péče o pleť

5. Šetrný pleťový krém nedá maskné šanci

Základem každodenní péče je hydratace a podpora ochranné bariéry pleti. Vytvoří spolehlivý štít proti bakteriím, špíně a dalším nečistotám. Používejte krémy, které fungují jako prevence proti akné. Krémy MasterHerb obsahují antibakteriální šalvěj a zklidňující panthenol. Pleť vyživí, zklidní a nechají volně dýchat.
Tip
Používejte kosmetiku s lehčí texturou, která zbytečně nezanáší póry. Musí zůstat čisté, aby se neměly tendenci zanítit. Krém a séra nanášejte na obličej a krk nejpozději půl hodiny před nasazením respirátoru.

6. Vyvarujte se make-upu, kdykoliv je to možné

Make-up ucpává póry, které se v přehřátém prostředí můžou proměnit na maskné. Nedokonalosti pleti maskujte raději korektorem a zaměřte se na výraznější líčení očí. V respirátoru stejně vyzní nejlépe. Pokud bez make-upu nedokážete opustit dům, zkuste lehčí a hydratační BB krém. Po návratu domů se hned odličte.
Obrazek
Nový typ akné je sice nepříjemný, ale s důkladnou péčí mu zvládnete čelit. Pleť nechte co nejčastěji volně dýchat, třeba venku v bezpečné vzdálenosti od lidí, a soustřeďte se na šetrné čištění a hydrataci. Pak vaši tvář nerozhází ani přehřáté mikroklima nezbytného respirátoru.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe