Slyšeli jste o maskné? Novém kosmetickém problému doby koronavirové

Maskné je sloučeninou anglických slov mask (rouška) a acne (víme asi všichni). Jde o akné, které vzniká mechanickým drážděním pokožky. Jak si ho představit? Třeba když si po několika hodinách sundáte roušku z obličeje a na pleti vás vítají červené skvrny a drobné pupínky, ačkoliv na ně běžně vůbec netrpíte. Maskné se totiž nevyhýbá žádnému typu pleti. Stačí mu jen delší přítomnost tepla a vlhka. Pojďme se s ním seznámit blíž.
Obrazek

Kde se maskné nejčastěji objevuje

1.
brada
2.
tváře
3.
kolem úst
4.
okolí čelistí
Problém maskné se může týkat všech typů pleti. Náchylnější jsou ale samozřejmě lidé s citlivou a problematickou pletí. Několikahodinové nošení roušky totiž jejich choulostivou pokožku snadno podráždí.
Maskné - příčiny

Z čeho maskné vlastně vzniká: hlavní viníci

  • neustálé mechanické tření kůže, které narušuje její ochrannou bariéru
  • zvýšená vlhkost, která se pod rouškou tvoří
  • vyšší produkce kožního mazu
  • vyšší teplota pokožky pod rouškou

Pleť se v příliš teplém a vlhkém prostředí začne bránit  

zarudnutí
podráždění
svědění
hnisavé pupínky

Když roušku mít musíme, ale maskné nechceme

Jedinou prevencí maskné je zvýšená hygiena a péče o obličej i ruce. Potřebujete se vyzbrojit kosmetikou, která pleť zklidňuje, zbavuje přílišné vlhkosti, ale zároveň tak akorát hydratuje. Také by měla obsahovat složky, které si poradí s akné. U nás tohle všechno zvládne řada Master Herb
bylina šalvěj
Šalvěj lékařská
protizánětlivá, dezinfikující a zklidňující 
Vilín
Vilín virginský
antibakteriální, tonizující a změkčující
Panthenol
Panthenol
protizánětlivý, prokrvující a regenerující
Maskné - jak mu předcházet

1. Pořiďte si kvalitní roušku a vzorně o ni pečujte

Pleť potřebuje pod rouškou dýchat, takže sahejte po prodyšných materiálech. Třeba bavlně nebo jednorázových rouškách, které nezadržují tolik vlhkosti a tepla. Jednorázové po pár hodinách zodpovědně zahoďte. Bavlněné roušky pravidelně perte a žehlete. Pohlcují prach a bakterie, tak ať zbytečně nedráždí už tak namáhanou pleť. 
Maskné - prevence

2. Myjte si často ruce. Nejen kvůli koronaviru, ale i maskné

Přes den se často dotýkáme obličeje, čímž do pleti zanášíme další nečistoty. Mytí rukou je proto nejen účinnou prevencí šíření koronaviru, ale i maskné. Zkuste třeba šetrné, ale nekompromisně antibakteriální koloidní stříbro a myjte si ruce naším intimním gelem. Čím častěji, tím lépe. 

3. Průběžně dezinfikujte telefon, klávesnici i počítačovou myš

U počítače teď spousta z nás tráví hodně času. Ať už na homeoffice, nebo s dětmi během učení. Telefon zase pokládáme všude možně, proto je oblíbeným útočištěm všemožných bakterií. Nečitoty z telefonu a počítače pak každým dotekem přenášíme i na podrážděnou pleť, která se snadno zanítí. 
Obrazek
Tip
Podle Státního zdravotního ústavu v Praze je telefon 3x špinavější než toaletní prkénko. Klávesnice dokonce 11x.
Maskné - jak se starat o pleť

4. Čistěte pleť ještě důkladněji než kdy dřív

Na očistu pleti si udělejte čas nejméně 2x denně. Ráno i večer ji omyjte lehkým čistícím gelem a zbytek nečistot odstraňte šetrnou micelární vodou. Vyvarujte se agresivních čistících a vysušujících přípravků, které situaci s maskné ještě zhorší. Pokud jste zvyklá se líčit, pleť odličte a vyčistěte hned po příchodu domů. 
Tip
1x až 2x týdně čistotu a hydrataci pleti podpořte pleťovou maskou. Hydratační krémovou masku pro zklidnění střídejte  s čistící maskou proti akné
Maskné - správná péče o pleť

5. Braňte svou pleť šetrnou kosmetikou, která nedá maskné šanci

Základem každodenní péče je hydratace a podpora ochranné bariéry pleti. Právě ona vytvoří spolehlivý štít proti bakteriím, špíně a dalším nečistotám. Používejte krémy, které fungují jako prevence proti akné. Vyživí a zklidní pleť a nechají ji volně dýchat.
Tip
Krém a séra nanášejte na obličej a krk nejpozději půl hodiny před nasazením roušky. Používejte kosmetiku s lehčí texturou, která zbytečně nezanáší póry pleti. Ty musí zůstat čisté, aby se nestávaly živnou půdou pro akné. 

6. Snažte se vyvarovat make-upu

Make-up situaci s maskné spíš zhoršuje, proto se mu zkuste vyhnout, kdykoliv je to možné. Nedokonalosti pleti zamaskujte korektorem a soustřeďte se spíš na výraznější líčení očí, které v roušce vyzní. Pokud bez make-upu nedokážete opustit dům, alespoň se co nejdříve po návratu odličte a nechte pleť dýchat. 
Obrazek
Nový typ akné je sice nepříjemný, ale se důkladnou péčí se mu dá celkem jednoduše čelit. Nechávejte pleť co nejčastěji volně dýchat (třeba venku v bezpečné vzdálenosti od lidí) a soustřeďte se na šetrné čištění a hydrataci. Pak vaši tvář klima nezbytné roušky nerozhází. 

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 11 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 finalista Shop roku 2019 Shop roku 2018 Shop roku 2017