Pečujte o svůj šatník průběžně a šatní moli nebudou mít šanci

Pamatujete si na typický odér, který se někdy linul z babiččiny či dědečkovy skříně? Dříve se proti molům dával mezi oblečení běžně naftalín. Jenže jeho nelibé aroma odpuzovalo nejen nezvané návštěvníky, ale často i ty zvané. Naštěstí jsou i jiné možnosti, jak se otravných šatních motýlků zbavit. Co tedy dělat, když už se molí predátor zavrtá do skříně mezi vaše oblečení?
Obrazek

Provětrejte skříň. A to doslova

Šatní moli se zuby nehty drží v tmavém koutě, kam slunce nezasvítí a vzduch se ani nehne. Doslova si lebedí ve vlhku. Jsou tak trochu asociální, tedy ve vztahu k lidem. Nemají rádi, když je při rozmnožování a kladení vajíček něco ruší. Využijte toho a udělejte jejich pobytu ve vaší skříni přítrž. Často jí otevírejte, ať se dovnitř dostane světlo a čerstvý vzduch. Větráním skříně zabráníte i hromadění vzdušné vlhkosti. 
Tip

Mol šatní

Miluje tmu, vlhko a hlavně vaše oblečení

Mol šatní
Když se u vás jednou zabydlí, jeho larvy dokážou nadělat pořádnou paseku. Jejich apetit je zaměřený na přírodní vlákna s keratinem, jako je vlna, kůže a kožešiny. Když se vyřádí na vašem oblečení, s velkým gustem se pak pustí i do prastarého peršanu, čalounění či prachových peřin. V případě nouze ale nepohrdne ani tkaninou z bavlny, konopí nebo lnu.
Tip

Co s oblečením, aby se nestalo baštou pro moly

Dejte svůj šatník před každou sezónou do latě

Přehledný a uspořádaný šatník je základ. V uklizené skříni se vám nestane, že by nezvaný okřídlený návštěvník ušel vašemu bystrému zraku.
Obrazek

1. Čistota je půl úspěchu

Nejdřív vyndejte všechny věci ze skříně a pusťte se do pucování. Na pomoc si vemte utěrku z mikrovlákna a vodu s mýdlovým oříškem. Je potřeba omýt každou polici, šuplík, dveře i stěny skříně. Likvidace molí kolonie si žádá pečlivě vycídit každý kout, kde by se mohla schovávat nakladená vajíčka. Než vrátíte oblečení do polic a šuplíků, nechte skříň pořádně vyschnout.
 

2. S oblečením šup do pračky

Všechno oblečení raději prožeňte pračkou. Do služby pozvěte mýdlový oříšek nebo eko prací gel. Oba jsou experti na čisté prádlo, navíc perou šetrně a ekologicky. Do máchání pak přidejte pár kapek esenciálního oleje Čchi. Výrazné vonné silice prádlo provoní a moly pak nebude tolik lákat. Oblečení do skříně vracejte vždy dokonale suché.

3. Vytřiďte šatník

Buďte sami k sobě poctiví a při čistce v šatníku nesmlouvaví. Hromadíte ve skříni kdysi módní outfity s nadějí, že na ně ještě někdy přijde řada? Pryč s nimi. Kousků, na které jste třeba dva roky nesáhli, se bez milosti zbavte. Pokud jsou v dobrém stavu, věnujte je třeba na charitu. To se samozřejmě týká jen běžného oblečení. Extra kousky pro speciální příležitosti mají z vyhazovu výjimku. U každého kousku oblečení se sami sebe zeptejte na pár jednoduchých otázek. Pokud odpověď zní ne, vyhoďte je. 
 
 • Dělá mi tenhle kus radost?
 • Sedí mi?
 • Koupila bych si ho znovu? 
 • Cítím se v něm dobře a sebejistě? 
Sezónní úklid šatníku

4. Oblečení si rozdělte podle sezónnosti

Co si v blízké době nevezmete na sebe, ukliďte do “depozitu”. Pořiďte si na to neprodyšné vakuové pytle nebo boxy, do kterých se vám moli nedostanou. Mimosezónní oblečení pak uložte do horních částí skříně a po ruce si nechte jen to aktuální. I v něm si ale udělejte pořádek.

5. Přehledný šatník chce systém

K sobě patří jen stejné typy oblečení. Rozdělte si ho do kategorií. Zvlášť sukně, kalhoty, trička, šaty, spodní prádlo, atd. Co půjde pověsit, dejte na ramínka. Ostatní vyskládejte pěkně do komínků na police. Spodní prádlo zabalte do ruliček a uložte do šuplíků. Odměnou za práci vám bude krásně přehledný šatník a molům znesnadníte jejich schovávačku.
Tip

Vyžeňte moly ze svého domova jednou provždy. Spolehněte se na přírodu

Přírodní odpuzovač molů

Jak si vyrobit účinný molí odpuzovač

Sežeňte si dřevěné puky nebo tyčinky do aroma difuzéru. Ideální je měkké dřevo, třeba z lípy, bambusu nebo ratanu. Puky pořídíte v obchůdku pro kutily a tyčky v každých domácích potřebách. Pokud to máte kousek do lesa, vhod přijdou i borové šišky. Dřevo pokapejte aroma olejíčkem Čchi a nechte vsáknout. Molí odpuzovače pak uložte do každé police mezi oblečení.
Tip

Moli nemají rádi vůni smůly a jehličí

Jako rychlou první pomoc můžete zavěsit do skříně čerstvé smrkové nebo borové větvičky. Aroma jehličí a smůly je z vašeho šatníku rychle vyžene.

Další rostliny a koření, které molům a jiné šatní havěti moc nevoní

 • levandule
 • rozmarýn
 • máta
 • tea tree
 • eukalyptus
 • citrusy
 • hřebíček
 • cedr
 • skořice
Tip

A to nejlepší na konec ;)

Máme v rukávu ještě jednu antimolí speciálku. Využijte oblíbený parfém

Tajemství pro moly odpudivé vůně je v cedru. Jeho aroma bytostně nesnášejí. Oblečení s nádechem této vůně se budou vyhýbat obloukem. Do šatníku si pořiďte cedrová dřívka nebo se podívejte, jestli ho obsahuje váš oblíbený parfém. Kdyby ne, provoňte skříň tím, který máte doma. Chybu neuděláte s těmito:

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe