Speciální zádržný systém pro Natálku

Natálka byla do 3 let velmi šikovná a zdravá holčička. V létě 2017 ale dostala teplotu. Kvůli ní bojovala několik měsíců v nemocnici o život. Nyní už je konečně doma, ale je potřeba zařídit spoustu důležitých věcí. Třeba speciální zádržný systém.
Natálka a sourozenci

Ve 3 letech Natálka počítala do deseti a zpívala si anglické písničky. Jenže dostala horečku

Natálka byla naprosto zdravé a vitální dítě. Ve 3 letech uměla zčásti abecedu, napočítala do deseti a uměla si najít písničky na Youtube. Dokázala je zpívat i v angličtině. V červenci 2017 dostala horečku. Maminka jí podala léky na snížení teploty a druhý den s ní jela k lékaři.

Kvůli špatným výsledkům ji lékaři poslali do nemocnice. Po 3 dnech upadla do komatu

Z odběrů krve se zjistilo, že má Natálka zvýšené CRP a na tváři červenou neohraničnou vyrážku. Její stav se zhoršoval, proto byla hospitalizována v nemocnici. Na levé plíci se objevil slabý zápal plic. Natálka pár dní jen spala, nechtěla jíst, ani pít.
 
Po pár dnech zkolabovala. Z pusinky jí tekly sliny, celá se třásla, proto byla přesunuta rovnou na JIP. Po 4 hodinách už musela být transportována do FN Brno. Tady zůstala připojená na plicní ventilaci a zůstala necelé 4 měsíce v thiopentalovém kómatu.

Natálce byla diagnostikována velmi vzácná forma epilepsie. Z nemocnice se domů dostala až po roce

Lékaři holčičce diagnostikovali závažné a velmi vzácné onemocnění Superrefraktivní status epilepticus - fires/norse. Jedná se o velmi vzácnou formu epilepsie. Léčba se nedařila. Každý pokus dostat Natálku z kómatu vedl k dalšímu křečovému stavu.
Natálka - nemocnice
Holčička prodělala několik operací. Do žaludku jí byla zavedena hadička, která ústí ven z břicha. Tudy jí podávají léky a stravu. Dále měla mezi podpažím a prsem zavedený přístroj, ze kterého vedly dráty omotané kolem hlavního nervu na krku. Ty vysílaly elektrické impulsy do mozku a měly vést ke zmírnění křečí.
 
Natálka je prvním dítětem, kterému byl tento přístroj voperován v tak nízkém věku a v tak krátké době po onemocnění epilepsií. Jenže ani tento krok nepřinesl požadované výsledky. Nakonec jí byl vyoperován.
Následně podstoupila magnetickou rezonanci, která bohužel ukázala rozsáhlou atrofii na mozku a mozečku. Odborná komise u svaté Anny v Brně schválila operaci, kdy se přetlo spojení mezi pravou a levou polovinou mozku. Tím se přerušila komunikace mezi nimi. Ani ta neměla žádané výsledky, takže jí byl zaveden SHUNT (hadička, která je vedená pod kůží z mozku do žaludku a odvádí mozkomíšní mok). I ta se musela po dvou týdnech vytáhnout. Natálka dostala infekci a meningitidu.
Obrazek
V roce 2018 holčička ležela ve vojenské nemocnici v Olomouci na oddělení pro chronické pacienty, kde se jí snažili zbavit ventilátoru. Moc se to ale nedařilo. Spolu s maminkou tu cvičila Vojtovu metodu a jezdila v kočárku na procházky do zahrady. Vývojově se vrátila do novorozeneckého období.
Natálka se sourozenci

Život dětem poskytne Natálce příspěvek na speciální zádržný systém

Příběh Natálky a její rodiny jsme předali nadaci Život dětem. Ta schválila finanční příspěvek ve výši 93 613 Kč na zádržný systém CARROT3. Péče o Natálku tak bude pro rodinu zase o trochu snazší a sama Natálka bude mít během dne více pohodlí.

Do projektu aktivně zapojujeme i další rodiny z TianDe. Přečtěte si příběhy jejich dětí