491 Kčs DPH
Poznejte princip čínského pentagramu
Lidský rok a potažmo celý náš život se odvíjí v cyklech. Oproti čtyřem ročním obdobím, tak jak je známe my, se v TČM roční cyklus rozděluje na pět období. V každé jeho části převládá jiná energie s odlišnou dynamikou. Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda představují přírodní síly, které mají na svědomí stav našeho těla i okolního prostředí. Pět různých elementů se v pravidelných intervalech střídá, navazují na sebe a vzájemně se ovlivňují.

Čínský pentagram dělí rok na pět období
- Jaro
- Časné léto
- Pozdní léto
- Podzim
- Zima
Každé období je spojeno s konkrétním orgánem, souvisí s nějakou emocí, přináší určitou náladu, pojí se s jinou chutí, barvou či hlasovým projevem.
Život i naše prostředí je jedna velká proměnná. Vše se sebou ale bezpodmínečně souvisí

TČM využívá pentagram k vysvětlení vztahů mezi stavem lidského organismu a stavem okolního prostředí. Pět prvků čínského pentagramu podléhá neustálému pohybu a proměnám. Vzájemně na sobě závisí, ovlivňují se a kontrolují. Tvoří spojení mezi lidským tělem, světem přírody a vesmírem. Podle této teorie může být pět elementů pentagramu chápáno jako pět fází a proměn energie Jin a Jang.
Dřevo
Podstata elementu Dřeva se v přírodě projevuje “malým jangem jara”. Energie směřuje vzhůru, podporuje pučení a růst. Dřevo v etapě člověka vládne narození a dětství. Dřevo je mladé a zelené, tráva, keř i strom. Má v sobě ohromnou sílu, chuť do života, nespoutanost i výbušnost.

- Ke dřevu patří orgány játra a žlučník. Jejich nerovnováha se projevuje bolestmi hlavy ve spáncích, migrénou, sennou rýmou, zánětem spojivek.
- Vládne zelená barva.
- Projevem elementu dřeva je v přírodě vítr.
- V emocích odpovídá elementu dřeva hněv a zlost.
Oheň
Podstata elementu Ohně se v přírodě projevuje “velkým jangem léta”. Oheň příjemně prohřívá, ale také spaluje a ničí. V lidech probouzí lásku, soucit, nadšení, inteligenci, radost z poznávání a učení. Přírodní energetický živel přitahuje pozornost, zároveň však vzbuzuje respekt. Ukrývá v sobě zlost.

- Ohni náleží srdce a tenké střevo. Přehnaná žádostivost plodí v srdci neklid, naopak spokojenost a smíření přináší klid. Dlouhodobý stres a časový tlak má vliv na onemocnění srdce.
- Vládne červená barva.
- Projevem elementu ohně je horko.
- V emocích odpovídá radosti a štěstí.
Země
Země je úrodnou hlínou, z níž se vše rodí, v ní uchovává a z jejích plodů člověk čerpá i žije. Je pečlivá a starostlivá. Pozdní léto = Země jako střed všeho. Liché číslo dává tomu všemu smysl.

- Zemi náleží slezina a žaludek. Orgány středu tvoří základ našeho zdraví. Nedostatek Čchi sleziny se projevuje nadýmáním, pocitem plnosti, únavou, nedostatkem koncentrace a nezvladatelnou chutí na sladké, může dojít ke hromadění vody v těle.
- Vládne žlutá a hnědá barva.
- Projevem elementu země je vlhkost.
- V emocích odpovídá empatie, tvořivost, úzkost.
Kov
Kov (i kámen) je tvrdým, ale poddajným elementem. Dává vzniknout předmětům, které usnadňují práci i život. Podstata elementu Kovu se projevuje “malým jinem podzimu”. Nárůst Jinu v přírodě způsobuje, že se Čchi a šťávy rostlin stahují do země a koncentrují esenci pro další generace.

- K elementu kovu patří orgány plíce a tlusté střevo. Nejvíc jim škodí sucho způsobené stresem, suchým vzduchem a vysušující potraviny, jako káva, černý čaj, cigaretový kouř. Nedostatečnost se projevuje oslabenou imunitou a sklonem k nachlazení.
- Vládne černá a tmavě modrá až fialová.
- Projevem elementu kovu je sucho.
- Emoce kovu jsou kuráž, vitalita, žal, smutek.
Voda
Voda je silnější než oheň. Dokáže vše zaplavit a oheň zadusit. Je zdrojem života. Ukrývá ve své hloubce lákavé tajemství, ale přináší i úzkost. Podstata elementu Vody se v přírodě projevuje “velkým jinem zimy”. Vytlačuje Jang, nastupuje klid a vše nadbytečné mizí. Zima zachovává vše podstatné, aby mohl začít nový cyklus a nový život.

- Elementu vody náleží ledviny a močový měchýř. Ledviny jsou skladištěm naší životní energie. Jsou velmi citlivé na chlad a proto je důležité je v zimních měsících chránit a vyživovat.
- Barvou je černá a tmavě modrá až fialová.
- Projevem elementu vody je chlad.
- Emoce ohně jsou tvořivost, strach, obavy.
Všechny elementy pentagramu se vzájemně ovlivňují. Každý prvek má tendenci vytvářet následující
- Dřevo posiluje Oheň (oheň spaluje dřevo a sílí)
- Z Ohně se živí Zem (slunce ji ohřívá, popel zúrodňuje půdu)
- Země umožňuje zrození Kovu (kov je součástí zemského jádra, v zemi se ukrývá nerostné bohatství)
- Kov drží Vodu (kovem a kamenem voda neproteče a neuniká)
- Voda umožňuje zrození Dřeva (stromy a rostliny rostou a sílí z vody)
Berte ohled na své orgány. Jak fungují orgánové hodiny
Každý tělesný orgán pentagramu je aktivní v jinou denní či noční hodinu. Aby dostatečně regeneroval a posiloval, vytvořte mu ty správné podmínky. TČM má propracovaný systém takzvaných orgánových hodin. Ten vám napoví, jak pracují vaše orgány v průběhu celého dne.
- Od 23. do 1. hodiny ranní pracuje žlučník. Pokud nemůžete v této době klidně spát, zaměřte se na svůj žlučník.
- Od 1. do 3. hodiny ranní vrcholí detoxikace organismu. Nejvyšší aktivitu mají játra. V tomto čase je důležité neponocovat a dopřát si kvalitní, tvrdý spánek.
- Od 3 do 5 se aktivují plíce. V tuto dobu převažuje strach a úzkosti. Často se probouzejí ti, co mají oslabené plíce či průdušky, potíže s dýcháním, astmatici a alergici.
- Od 5. do 7. ranní pracuje na maximum tlusté střevo. Tento čas je důležitý pro naši imunitu.
- Od 7 do 9 ráno je aktivní žaludek. Ideální je nastartovat den něčím teplým do žaludku. Není vhodné tělo ochlazovat. Vyvarujte se studenné ranní sprchy i ochlazujících potravin.
- Mezi 9. a 11. se činí slezina a slinivka. V tomto čase si bez výčitek dopřejte sladké pokrmy, samozřejmě v přiměřeném množství. Tělo je zvládne v pohodě strávit.
- Od 11 do 13 vykazuje maximální činnost naše srdce. Abyste podpořili jeho regeneraci, nezatěžujte své tělo velkým množstvím potravin, nápoji s kofeinem ani nikotinem.
- Od 13 do 15 je čas tenkého střeva. Tato doba je nejvhodnější k obědu. Obědvejte v klidu, ať má tělo optimální podmínky na trávení. Vyvarujte se zvýšené fyzické aktivity.
- Od 15. do 17. hodiny je na vrcholu své aktivity močový měchýř. Můžete si dovolit přijmout i vydatnější jídlo. Tento čas je vhodný na silový trénink, zvýšenou fyzickou aktivitu či saunování. Skvěle funguje dlouhodobá paměť a je tak ideální čas na učení.
- Od páté do sedmé hodiny odpolední jsou aktivní naše ledviny a nadledvinky. Zaměřte svou pozornost na pitný režim. Podpoříte tím vylučování škodlivin z těla.
- Od 19 do 21 se zvyšuje naše schopnost vnímání a nastává nejvhodnější doba na poslech kvalitní hudby, sledování filmu či trávení společného času s rodinou. Krevní oběh je na vrcholu své aktivity.
- Mezi 21. a 23. hodinou pracuje trojitý ohřívač. Koncentruje naši životní energii. Je čas na relaxaci a rozjímání.
249 Kčs DPH
249 Kčs DPH
652 Kčs DPH
753 Kčs DPH

Patero různých chutí
Každá z pěti chutí odpovídá jednomu z pěti elementů a jednomu z pěti orgánů. Každý orgán má doslova rád svou chuť. V přiměřeném množství je přiřazená chuť dotyčnému orgánu prospěšná a posiluje ho. Naopak příliš moc té samé chuti mu škodí. Například mírně sladká chuť vařené zeleniny posiluje orgán sleziny, ovšem přemíra bílého cukru slezinu vyčerpává.
Orgány pentagramu ve vztahu k chutím
- Játra = kyselá chuť - podporuje tvorbu tělesných tekutin a energie Jin. Je stahující a řídí pocení a průjem.
- Srdce = hořká chuť - snižuje horkost, uklidňuje a čistí vlhkost. Směřuje do kostí, proto nadmíra hořkosti je může poškodit.
- Slezina = sladká chuť - povzbuzuje a harmonizuje. Směřuje do svalů, užívá se k zastavení bolestí. Nadmíra způsobuje svalovou slabost.
- Plíce = pikantní chuť - rozptyluje, prohřívá. Užívá se k vyloučení toxinů. Nadmíra může oslabit Čchi.
- Ledviny = slaná chuť - klesá dolů, změkčuje zatvrdliny, vysušuje. Užívá se při zácpě a u otoků. Nadmíra oslabuje krev.
Preference nebo odmítání některé z chutí způsobuje nerovnováhu jednotlivých orgánů i nerovnováhu mezi orgány navzájem. Proto je pestrost a přiměřenost chutí ve stravě tak důležitá.
76 Kčs DPH
76 Kčs DPH

Patero emocí pod vlivem elementů a orgánů
V pentagramu každý orgánový okruh disponuje svou vlastní emocí. Ta jej dokáže posílit či naopak oslabit. A každá emoce se pojí s konkrétním živlem.
- Oheň - Srdce = Radost → hřejivý oheň se pojí s příjemným pocitem radosti a štěstí, což posiluje srdce. Zvukovým projevem srdce je smích. Oheň, kterého je příliš, naopak spaluje a šíří špatnou energii.
- Země - Slezina = Starost → starostlivá, přemýšlivá a rozvážná země posiluje svoje středové orgány slezinu, žaludek a slinivku. Zvukovým projevem středu je zpěv. Nadbytek Země vytváří přílišné obavy a zbytečnou přemýšlivost.
- Kov - Plíce = Smutek → kov symbolizuje silnou vůli a sebejistotu. Z nedostatku vůle přichází smutek a pocit viny, který se projevuje sevřením a tlakem na hrudi. Zvukovým projevem je pláč.
- Voda - Ledviny = Strach, úzkost → osvěžující a živoucí voda posiluje ledviny a močový měchýř. Nerovnováha z nadbytku nebo nedostatečnosti vyvolává pocit úzkosti a strachu. Zvukovým projevem je vzdychání.
- Dřevo - Játra = Vztek, agrese → dřevo symbolizuje agresi, vztek a vysokou kreativitu. Svou energií posiluje játra a žlučník. Zvukovým projevem je křik a řev.
Čínský pentagram přesně ukazuje, jak tradiční východní medicína vnímá souvislosti ve vztahu člověka a jeho vnitřního rozpoložení i vnějšího okolí. To vše zohledňuje v prevenci zdraví, při diagnostice i v terapeutickém řešení vzniklých nemocí.
Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece
99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
