Paradentóza. Zánět, před kterým nezavírejte oči

Paradentóza je zánětlivé chronické onemocnění závěsného aparátu zubů - parodontu, které se projevuje zanícenýmioteklýmikrvácejícími dásněmi viklavostí nebo ztrátou zubů. V krajním případě může paradentóza způsobit i vážná onemocnění krevního oběhu. Zánět závěsného aparátu zubů má několik fází a pokud se paradentóza odhalí včas, účinná léčba existuje. Závisí především na vašem přístupu.

Za postupnou ztrátou zubů stojí mikroorganismy a plak

Paradentóza, nebo-li parodontitida, parodontóza, paradontóza, v první řadě souvisí s péčí o zuby. Její projevy jsou plíživé a pozvolné. Závěsný zubní aparát totiž nejvíce narušuje nadměrný výskyt zubního plaku, který je "ideálním" místem pro mikroorganismy. A právě tito neviditelní nevítaní hosté, kteří se na chrupu obnovují v intervalu 6 - 12 hodin, způsobují zubní kaz nebo paradentózu. Zánět závěsného aparátu zubů bezprostředně souvisí s takzvanými parodontálními choboty, tedy štěrbinami, které vznikají mezi dásní a zubem. V těchto mezírkách se s neskonalou radostí usídlují bakterie produkující toxiny a způsobující zánět chrupu. Situace se zhoršuje více a více. Podívejte se, jak paradentóza postupuje.

Léčba paradentózy závisí na fázi onemocnění.
A jak nemoc postupuje?

Paradentóza postupuje pomalu, ale jistě. Postupné oslabování závěsného aparátu zubů vypadá takto:
 
  1. Krvácení dásní, které je nejdříve bezbolestné.
  2. Dochází k otoku a zarudnutí dásní.
  3. V další fázi přichází zápach z úst a vznik zubních chobotů.
  4. Objevují se bolesti zubů a pocit tlaku.
  5. Dochází k obnažení zubních krčků.
  6. V konečné fázi vznikají mezery a přichází ztráta zubu/ů.

Prevence paradentózy začíná u vaší pasty a ústní vody

Věnujte svým zubům pravidelnou péči. Vyčistit si zuby dvakrát denně je základ, dbejte ale i na svůj jídelníček. Příliš cukru a nezdravé návyky jako je například kouření vašemu chrupu rozhodně neprospívají. I přesto, že se první příznaky paradentózy objevily, nepropadejte panice. Sáhněte po šetrných bylinných zubních pastách, které jsou neocenitelným společníkem v boji proti zubnímu plaku a paradentóze. Ideálně, když neobsahují fluór. S nevítanými mikroskopickými návštěvníky zatočí i pravidelné používání bylinné fyto ústní vody, která slouží k prevenci kazu a paradontózy a eliminuje zápach z úst. 

Důležitým spojencem v péči o zuby je kartáček

Vybírejte zubní kartáček s co nejjemnějšími štětinkami, ideálně když jsou ze silikonu. Měkké silikonové štětinky jsou totiž šetrné k zubní sklovině a bez potíží se dostanou i do těžko dostupných míst mezi zuby. Důležitý je i tvar hlavy kartáčku. Skvělou službu zastanou zubní kartáčky s polohovatelnou hlavou, které se snadno dostanou až do zadní části ústní dutiny. Při čištění se pak zaměřte nejen na zuby, ale i dásně, na kterých se hromadí až 90 % ústních bakterií.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe