Vyrobte si krásnou přírodní svíčku za 30 minut

Dny se nám krátí, venku se uvelebuje vlezlá zima a člověk čím dál raději zůstává doma pod teplou dekou. Domácí pohodu skvěle podtrhne měkké světlo ze svíček a příjemná vůně. Ve skandinávských zemích si pomocí nich v zimě prodlužují den. Ne nadarmo pochází trendy slovo “hygge” z dánštiny. Znamená štěstí, pohodu a útulnost. Když se Dánů zeptáte, co se jim jako první v souvislosti s hygge vybaví, okamžitě řeknou svíčky. Přes podzim a zimu je zapaluje doma každý den víc než polovina z nich.
Obrazek
Tip
Slovo hygge vystihuje příjemnou atmosféru, způsob bytí s lidmi, které máme rádi, a pocit bezpečného domova. V češtině pro něj nemáme jednoslovný ekvivalent. Přestavte si ho jako klidné vychutnávání šálku čaje nebo příjemný rozhovor s kamarády za svitu svíček. Je to výraz pro rozpoložení duševní pohody.

Proč vonné svíčky tvořit? Kupované můžou škodit zdraví

Studie Dánského stavebního výzkumného institutu prokázaly, že hořící svíčky v uzavřeném prostoru vylučují více škodlivin než třeba cigarety. Ty kupované se nejčastěji vyrábí z parafínu, což je ropný odpad. Aby z něj vznikl vosk, musí se bělit a čistit pomocí chemických rozpouštědel. V kombinaci se syntetickými vůněmi se při jeho spalování uvolňují do ovzduší toxické látky, formaldehyd, toulen nebo oxid uhličitý. Proto buďte velmi opatrní, jaké svíčky kupujete. Vsaďte na přírodní svíčky z aroma olejů, nebo si je ještě lépe vyrobte sami. Pojďme si říct, jak na to. Je to snadné.

Za půl hodiny máte hygge hotové

Nejdříve nakupte suroviny na výrobu svíček. Vše najdete pohodlně na internetu. Nejvíc otázek provází výběr druhu vosku. Spíše než po parafínovém sáhněte po rostlinných voscích. Buď sojovém, nebo palmovém. My máme raději sojový, protože při jeho pálení nevznikají škodlivé látky, jeho výroba je ekologičtější než u palmového a jeho vosk hoří déle. Takže vám svíčky déle vydrží. Tím se cena parafínového, který rychle vyhoří, a trochu dražšího sojového, vyrovná.
Obrazek
Do přírodních svíček se nebojte používat esenciální oleje.

Co budeme potřebovat

 • nádoby na svíčky (skleničky, hrníčky, misky)
 • knoty (buď hotové, nebo plíšky a bavlněné knoty)
 • sušené bylinky nebo květiny (volitelné)
 • sojový vosk
 • zavařovačka
 • kuchyňskou váhu
 • hrnec
 • misku
 • špejle 
 • papírové utěrky
 • aroma olej Tajemství energie Čchi

7 kroků a vonné svíčky jsou na světě

Nádoby, ve kterých chcete mít svíčku, omyjte a osušte, ať jsou dokonale čisté. Všechny potřeby si vyskládejte na pracovní plochu a pozorně čtěte.
Výroba tianDe svíčky - 1. krok

1. Odladíme množství

Záleží, jak malinké kousky vosku máte. Ale obecně se dá říct, že vám postačí 1,5 - 2x víc vosku, než jaký je objem nádobky. Zavařovačku postavte na kuchyňskou váhu, do zvolených nádob odsypte potřebné množství vosku a přesuňte do zavařovačky. Zapamatujte si, kolik gramů vosku máte. Na 120 ml svíčky budete v dalším kroku potřebovat 3 ml esenciálního oleje, aby aroma svíčka příjemně voněla. My do svíčky nejraději přidáváme esenciální olej Tajemství energie Čchi.
Výroba tianDe svíčky - 2. krok

2. Připravíme knoty

Knoty si buď kupte hotové, což doporučujeme, nebo si je vyrobte doma. Pak budete potřebovat bavlněné knoty a plíšky. Knoty nastříhejte tak, aby byly o cca 5 cm delší než nádoba, do které budete svíčku vyrábět. Do hrnce si dejte vodu, zahřejte na mírném stupni, vložte do ní zavařovačku s voskem. Až se rozehřeje, namočte do vosku bavlněné knoty. Pomocí špejle je ve vosku obalte. Rychle vytáhněte a položte na papírovou utěrku. Vyrovnejte a nechte uschnout. Stačí 10 minut. Pak knot vsuňte do plíšku a dole zahněte. Knoty postavte doprostřed nádoby, zajistěte dvěma špejlemi nebo párátky.
Výroba tianDe svíčky - 3. krok

3. Jdeme ohřívat 

Do hrnce nalijte vodu, do ní postavte zavařovačku s odměřeným voskem a zahřívejte na 40 - 50 stupnů. My jsme zvolili střední stupeň na indukční varné desce. Mírné zahřívání je důležité, aby nepraskla zavařovačka nebo se vosk nevznítil. Stačí, když si pohlídáte, aby se voda nevařila a počkáte, až se vosk rozehřeje.  
Výroba tianDe svíčky - 4. krok

4. Chladíme a voníme esenciálním olejem

Až bude vosk rozehřátý, vyndejte zavařovačku z hrnce a nechte klidně 10 minut chladnout. Občas vosk promíchejte špejlí. Nebojte, neztuhne. Po 10 minutách do vosku nalijte potřebné množství aroma olejíčku a rozmíchejte špejlí nebo plastovou vidličkou. Kdybyste ho nakapali do horkého vosku, ve svíčce by nevoněl.
Výroba svíčky tianDe - 5. krok

5. Už jsme skoro u konce

Do nádobek s knotem pomalu nalévejte tekutý vosk s aroma olejem. Dávejte pozor, aby byl knot pořád uprostřed a vypnutý. Vyrovnávat ho můžrete pomocí špejle. Poté ho zajistěte dvěma špejlemi nebo párátky (záleží, jak velkou nádobu máte).
Výroba tianDe svíčky - 6. krok

6. Zdobíme 

Svíčku nechte trochu ztuhnout, pak ji můžete ozdobit sušenými květy nebo bylinami. Posypte hladinu buď po obvodu, v konkrétním tvaru, nebo jen nahodile. Záleží, co bude lahodit vašemu oku. 
Tip
Pokud chcete sušené ozdoby nejen na povrchu, ale i uvnitř svíčky, zalívejte ji na několikrát. Nalijte první vrstvu, nechte trochu ztuhnout a posypte. Chvíli počkejte, nalijte další vrstvu, chvíli počkejte a zase posypte. U velkých skleniček opakujte 3x - 4x. U menších stačí na dvakrát.
Výroba tianDe svíčky - 7. krok

7. Úpravíme knot a hotovo

Až bude vosk v požadované výšce, nechte ho v dóze asi 30 minut tuhnout. Pak počkejte 24 hodin a odstraňte vosk, který vám ulpěl na skleničce nebo okrajích. Nůžkami odstřihněte knot - stačí když bude přesahovat 1 cm - a máte hotovo.

Na závěr ještě pravidla zdravého svícení svíčkami

 • kupujte nebo vyrábějte svíčky z přírodních surovin
 • pokud svíčka doutná, hned ji zhasněte a zkraťte knot 
 • svíčku nikdy nesfoukávejte, používejte zhášedlo nebo ponořte knot do vosku a pak vytáhněte
 • nepalte svíčku déle než 4 hodiny
 • až hygge chvilku se svíčkou skončíte, vždy pořádně vyvětrejte
Teď už si jen zaškrtněte v diáři svůj hygge večer, připravte si knihu, čaj, vlezte pod deku a užijte si pohodový večer. Útulnou atmosféru vám zpříjemní měkký svit vlastnoručně vyrobené přírodní svíčky a relaxační vůně levandule, rakytníku a máty z esenciálního oleje Tajemství energie Čchi. My už svůj termín máme a nemůžeme se dočkat.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe