Jak zastavit krvácení z dásní

Trápí vás pohled do umyvadla při čištění zubů? Zakousnete se do jablka a vidíte krvavý otisk? Krvácení z dásní značí problém. Mnohdy problém, který je neradno podceňovat. Na zažátku bývají bezbolestné stopy krve, na konci pak vážně poškozené zuby. Než propuknete panice, podívejte, proč ke krvácení z dásní vůbec dochází. Může se jednat o maličnost, nebo také o zánět dásní a paradontu - závěsného aparátu zubů.
Obrazek

O zuby pečujte s citem. Nedbalost se nevyplácí

Dříve než podlehnete panice, přesvědčte se o tom, jestli o svůj chrup pečujete opravdu správně. Krvácení z dásní totiž může způsobit kartáček s přiliš tvrdými štětinkami nebo zbytečně vyvíjený tlak na zuby a dásně. Paradoxní je, že k poranění dásní může dojí při používání zubní nitimezizubních kartáčků. Zkuste při čištění zubů ubrat na síle a problém by měl během několika týdnů odezní. Pokud ovšem krvácení z dásní neustává, zbystřete. V první řadě musí nasledovat návštěva dentisty, který by měl podstatu problému odhalit. Může se jednat jen o chybu při sestavování vašeho jídelníču, o projev menšího zánětu nebo příznaky paradentózy (paradontitidy).
 

Vyvážená strava je důležitá i pro zuby a dásně

Krvácení dásní může být i "voláním o pomoc" ve zcela jiném smyslu. Dásně například trpí při nedostatku vitamínu C. Ten se totiž podílí na tvorbě kolagenu, který zpevňuje cévní stěny. Důležitou roli hraje také železo. Jeho nedostatek způsobuje poprasanou kůži a záněty. Další nezbytnou složkou je rutin, který zpevňuje cévky a zmírňuje tak otoky dásní.

Jak zastavit krvácení z dásní? Nenechte zánět zajít daleko

 • Zanícené, oteklé a bolavé dásně.
 • Nepříjemný zápach z úst. 
 • Obnažené zubní krčky.
 • Mnohdy bezpolestné krvácení dásní.
To vše jsou projevy paradentózy, která znamená chronický zánět paradontu - závěsného aparátu zubů. Toto onemocnění patří spolu se zubním kazem k nejčastějším chorobám zubů a dásní. Na vině je zejména zubní plak, který je dokonalým místem pro mikroskopické organismy. A vzniká především nedostatečnou péčí. Bakterie tvořící zubní plak se časem dostávají do takzvaných dásňových chobotů - vznikajících štěrbin mezi zubem a dásní. V těchto mezírkách se bakteriím "daří" a páchají další škodu. Následně se projevuje paradentóza odhalením zubních krčků a dochází k viklání zubů. Pokud situaci neřešíte, pravděpodobnost nezvratného uvolnění zubu je velmi vysoká.

Nečekejte na zázrak. Vsaďte na skutečně účinnou zubní pastu

Projevy zánětu paradontu jde řešit chirurgickou cestou. Chcete-li se ale vyhnout bolestivému zákroku, vystavte paradentóze bariéru už při čištění zubů. Skvělým pomocníkem jsou zubní pasty s účinnými výtažky z bylin a koření, které působí antisepticky a mají stahující účinky. Které to jsou?
 
 • antiseptický a stahující hřebíček
 • posilující a stahující ženšen
 • antioxidační zelený čaj
 • osvěžující lékořice
 • chladivá máta
 • zklidňující heřmánek
 • posilující olej z hroznových jader

 U zubní pasty péče o zuby nekončí. Používejte ústní vodu a kvalitní zubní kartáček

 1. S nevítánými mikroskopickými návštěvníky zatočí i pravidelné používání bylinné ústní vody, která slouží k prevenci kazu a paradentózy a eliminuje zápach z úst. Ústní vodu používejte ideálně po každém jídle.
 2. Důležitý v prevenci paradentózy je i správný výběr zubního kartáčku. Vhodné jsou co nejměkčí štětinky, například ze silikonu. Skvělou vychytávkou je i polohovací hlava kartáčku, která umožní čištění i v hůře přístupných částech ústní dutiny.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe