Imunita z pohledu tradiční čínské medicíny

Imunitní systém je přirozená odolnost organismu i jeho osobní vnitřní opravář. Funguje jako štít, který nás chrání před vnějšími vlivy a patogeny, ale zajišťuje i samoopravné mechanismy v těle. Pokud pracuje naplno, udržuje organismus v optimálním chodu i ve zdraví.
Obrazek

Když se naše imunita zblázní

Představte si imunitní systém jako celou armádu, která nás chrání před vpádem různých vnějších patogenů. Když rozpozná vetřelce, zaktivuje své jednotlivé složky k obraně. To je její primární funkce. Někdy je ale naše obranyschopnost natolik přecitlivělá, že reaguje nepřiměřeně i na zdánlivě neškodné podněty, jako třeba prach a pyl. Při kontaktu s nimi vyvolá až nežádoucí reakci v podobě alergie, astmatického záchvatu nebo anafylaktického šoku.
depositphotos_101858616-stock-photo-immune-system-attack-the-virus

Imunitní systém se zaměřuje i na vnitřní nepřátele

Má na starosti opravovat a redukovat poškozené buňky, přemnožené mikroorganismy i rakovinné buňky. Čím dál častěji se však stává, že náš imunitní systém zaútočí i proti nám samotným. Vyhodnotí vlastní buňky v různých orgánech jako vetřelce a spustí jejich postupnou likvidaci. Takový sebedestrukční systém vede k rozvoji autoimunitního onemocnění, jako je třeba crohnova choroba, celiakie, diabetes 1. stupně či záněty štítné žlázy. V některých případech může být autoimunitní onemocnění i multisystémové, což se projevuje kombinací těchto nemocí naráz.

Jak hledí na imunitu TČM? Vše se točí kolem Čchi

V tradiční čínské medicíně se říká, že když je někdo zdravý a šťastný, má dobré a výrazné Čchi (Qi). Energie Čchi zastává v těle mnoho různých rolí, má různé schopnosti. A to i z hlediska zdraví. Všechno kolem i v nás, každý orgán i prvek má svou vlastní Čchi.
Tip

Pro imunitní systém jsou důležité tři různé Čchi

Každá zastává v obraně našeho těla jinou funkci a silná imunita se bez žádné z nich neobejde.
  • Wei Qi

  • Ying Qi

  • Yuan Qi

Tři základní pilíře imunity. V hlavní roli ledviny, slezina a plíce

Silná imunita přímo závisí na kondici těchto tří orgánů. Ledviny, slezina a plíce generují kvalitní energii Čchi a starají se o její plynulé proudění v těle. Když se některý z orgánů oslabí, tok energie se někde po cestě zadrhne a je zaděláno na problém.

Plíce

Plíce
Plíce jsou prvním kontaktním místem pro většinu vnějších patogenů. Zajišťují veškeré vstupní brány, jako pokožku, ústa, nos, kterými může nepřítel proniknout dovnitř. Plíce k vyživující energii z potravy přidají energii získanou dýcháním a tuto celkovou Čchi pak distribuují po celém těle. Její součástí je obranná energie Wei Qi, která patogeny odráží. V případě jejího oslabení se vnější obrana naruší a nepřítel má dveře otevřené. Na Wei Qi je závislá velká část našeho imunitního systému.
Tip

Wei Qi je náš vnější obranný mechanismus

Je to jakási pomyslná ochranná energetická pokrývka, která proudí na povrchu těla. Prohřívá a vyživuje tělo, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, brání tělo před invazí patogenů, před větrem, chladem, vlhkem i nadměrným horkem. Oslabení nebo nedostatek Wei Qi dává šanci virům i bakteriím dostat se snáz do těla a vede k častému nachlazení.

Slezina

TČM Slezina
Slezinu považuje tradiční čínská medicína za střed těla, který tvoří jeho stabilitu. Je základním pilířem našeho celkového zdraví. Má za úkol přeměnit veškerou přijatou potravu, tekutiny i emoce na vyživující energii Čchi (Ying Qi), která se transformuje do krve a koluje v celém těle. Pokud ji systematicky a dlouhodobě oslabujeme nedostatečnou nebo nekvalitní stravou či špatně strávenými emocemi, snižujeme její schopnost efektivně se vetřelcům bránit.

Ledviny

Ledviny
Ledviny jsou strážcem a úschovnou naší vrozené životní esence. Její kvalitu i kapacitu ovlivňují vrozené dispozice i to, jak se sami k sobě chováme. Nejvíce jí oslabuje strach a nejistota, z vnějších vlivů pak chlad. Závisí na ní délka našeho života. Podle tradiční čínské medicíny kořen vrozené obranné Čchi (Yuan Qi) sídlí právě v ledvinách. Její síla a množství je při narození pevně daná.
Tip

Udržujte svou imunitu v běhu

Každý zdravotní problém či nemoc chápe tradiční čínská medicína jako nerovnováhu energií Jin a Jang. A to na úrovni fyzické, psychické i emoční. Vždy, když se některá z těchto energií vychýlí, je potřeba ji zase dostat do rovnováhy.

Pestrá a zdravá strava je základ

Když vás trápí oslabená imunita, nebo naopak přehnané imunitní reakce, předně se zaměřte na posilování Čchi sleziny. V jejím případě vždy TČM začíná u jídla. Harmonicky vyladěné jídlo totiž považuje za nejlepší prevenci nemocí i za lék na již vzniklé neduhy. Ačkoliv nám doba umožňuje dopřát si veškeré potraviny neomezeně po celý rok, při skladbě jídelníčku berte vždy v potaz roční období i termický vliv jednotlivých potravin. Jen tak dokážete udržet balanc vnitřních energií a zajistit si dlouhodobě pevné zdraví.
Tip

Při nachlazení zapomeňte na citróny

Citrusy totiž obecně patří mezi ochlazující potraviny. Když už ulehnete do postele se zimnicí, rýmou a kašlem, dejte si spíš něco na zahřátí. Výborný prohřívač a posilovač je dlouze tažený vývar, teplá obilná kaše se skořicí, zlaté mléko s kurkumou i čaj se zázvorem.
Tip

Dodejte tělu potřebné vitamíny, minerály a antioxidanty

Někdy ani pestrá a plnohodnotná strava nestačí na pokrytí potřebného příjmu vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Hlavně v období podzimu a zimy, kdy míváme na talíři méně čerstvého ovoce a zeleniny. Sáhněte po vhodném doplňku stravy, který vašemu tělu všechny chybějící složky zajistí.

Zlepšete svou odolnost. Poznejte sílu adaptogenů

Příroda má ve svém repertoáru látky, které naši odolnost dokáží výrazně posílit. A to jak fyzickou, tak i psychickou. Říká se jim adaptogeny. Jsou to takové biostimulátory nebo harmonizátory, které podporují naši schopnost lépe překonat zátěž a přizpůsobit se jí. Ať už se jedná o duševní trable, fyzické zranění, zátěž v podobě virů či pro nás nepříznivého vnějšího prostředí. Jejich účinky jsou ale dlouhodobé, proto je tradiční čínská medicína doporučuje užívat preventivně. Mezi nejznámější adaptogeny patří veškeré medicinální houby, třeba čaga, rezavec šikmý nebo cordyceps. Výbornými stimulanty obranyschopnosti jsou i kořeny bylin, jako maralí kořen, rozchodnice růžová nebo kořen ženšenu a lékořice.
Obrazek

Dejte svému tělu dostatek času na regeneraci a omlazení

Spánek je nezbytný pro regeneraci, detoxikaci i opravu buněk. Ulehněte do postele ještě před jedenáctou večer, kdy je podle TČM nejlepší čas nastartovat ozdravné procesy v organismu.
 

Tužte svoje tělo

Dokonalým posilovačem imunity je otužování. Tomuhle stimulantu celkové odolnosti se často vyhýbáme, a přitom nás nic nestojí. Nemusíte hned skákat do ledové řeky, k otužování postačí i střídavá sprcha.

Naučte se správně dýchat

Dýchání
Otužování jde ruku v ruce se správným dýcháním. Na tuhle samozřejmost většinou zapomínáme, přitom dýchání je nezbytným životním pohonem. Čerstvý vzduch posiluje plíce a podporuje trávení, okysličuje krev, pomáhá ke zlepšení kondice, imunity i psychické pohody. Při dechovém cvičení ulevte horním dýchacím cestám a zapojte bránici. Ta je nejdůležitějším dýchacím svalem, který často necháváme lenivět.

Negativní energii rozptylte vůní

Pokud vás trápí splíny a smutky, sáhněte po aromaterapii a nechte je rozplynout. Vůně květin, bylin a koření byla odjakživa považována za jeden z léčivých prostředků na rozjitřené emoce i fyzické neduhy.
Tip

A ještě jeden tip na závěr

Celkovou odolnost ovlivňuje v nemalé míře i naše psychické rozpoložení. Proto si udržujte přiměřený životní optimismus a utužujte mezilidské vztahy.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe