Halloween už je za dveřmi. Vyrobte si dýňového strašidláka

Každoročně, v předvečer svátku všech svatých, vyrážejí děti v anglicky mluvících zemích ve strašidelných kostýmech koledovat. Halloweenské koledování se v české kotlině sice neujalo, ale tradice karnevalů v děsivých maskách a vydlabávání dýňových lucerniček zdomácněla i u nás. Poslední říjnový den se i na prahu našich domů rozsvěcí šklebící se dýňová strašidla. A my si posvítíme na to, jak si tuhle halloweenskou ozdobu vyrobit doma.
Obrazek

Předně si pořiďte dýni

Na podzim jsou dýně běžně k dostání na trhu, v každém obchodu se zeleninou i v supermarketu. Tvar vybírejte podle toho, jak ji budete zdobit. Na vyřezávání se hodí větší kus, aby se do ní dala schovat svíčka. Pokud budete dýni zdobit malováním nebo lepením, nemusíte se její velikostí ani tvarem nijak omezovat.
Tip

Dýni před tvořením vykoupejte v mýdlovém oříšku

Než začnete s výrobou vyřezávaného bubáka, dýni si pořádně omyjte. Když už, tak ať je to fešák. Pokud máte v plánu využít vnitřek na pečení či vaření, k mytí přijde vhod mýdlový oříšek. Tenhle specialista na špínu je totiž 100% přírodní a zcela netoxický.
Jak vyřezat halloweenskou dýni

Co budete k vyřezávání dýně potřebovat

 • předlohu obličeje
 • lihový fix na předkreslení
 • skalpel či ostrý nůž
 • dlátka a rydla
 • lžíci na vydlabávání

Máte dvě možnosti, jak vydlabat dýni

1. Seřízněte dýni rovným řezem v její spodní části a vyjměte dužinu zespoda. Otvor musí být dostatečně velký pro pohodlné vydlabávání. Svíčku pak dýní jednoduše zaklopíte.
2. Odkrojte vršek dýně i se stopkou. Řezy veďte ze šikma asi tak v 1/3 odshora, aby vám odříznutý díl nepropadával dovnitř. Vrchní část pak slouží nad svíčkou jako poklička.
Tip

Nebojte se jít do hloubky

Čím víc dužiny vydlabete, tím lépe půjde stěna dýně prosvítit. Počítejte ale s tím, že dýně s tenčí dužinou vám o to dřív seschne. Na druhou stranu jsou její povadlé rysy ještě strašidelnější ;)

Když máte dužinu pryč, pusťte se do vyřezávání

Otvory, které budete vykrajovat, si předkreslete lihovou fixou. Inspirujte se třeba naší předlohou. Pak vemte do ruky ostrý nožík a dejte se do práce.
Obrazek

Se správným nářadím to půjde jako po másle

Nožem jdou složitější tvary do tvrdé slupky vyřezávat o dost hůř. Záleží, jak zdatný jste řezbář. Pokud si chcete práci ulehčit, vybavte se vhodným nářadím i technikou. Na menší kulaté otvory se vám bude hodit aku vrtačka, na větší pak vykrajovač jadřinců. Nenechte se v tvořivosti ničím limitovat. Chcete mít dýni třeba s netopýřími průsvity či posetou zářícími hvězdami? Vezměte si k ruce vykrajovátka na cukroví. Stačí je do stěny dýně zatlouct dřevěnou paličkou nebo kladívkem a máte dokonale přesný tvar.
Vyřezávání dýně
Tip

Zapojte do halloweenského tvoření i děti

Ti nejmenší si s vyřezáváním nejspíš neporadí, ale můžou vám pomoci dýni vydlabat a poté dozdobit třeba malováním a lepením dekorací.
Dýňový bubák

Pořádné halloweenské strašidlo je samá jizva

Rány a jizvy ke svátku strašidlení patří. A to platí nejen u kostýmů a masek. Uhlazený strašák nikoho moc bavit nebude, což je u výroby dýňového běsa velká výhoda. Když vám při řezání ujede ruka, nic se neděje. Z nechtěného udělejte chtěné.

Jak na strašidelnou hubu plnou ostrých zubů?

Asi se shodneme, že nejtěžší je vyřezávat zuby. I když si jejich tvar pečlivě předkreslíte, může se stát, že při řezání nějaký ten zoubek odpadne nebo ho nechtěně přefiknete. Ale nezoufejte. Když chcete, aby se na vás dýňová nestvůra zubila, napíchejte do vyřezaného otvoru jejího šklebu párátka, sirky nebo tenké klacíky.
Tip

Teď už zbývá jen to vaše vyřezané strašidlo rozsvítit

Do dýňového bubáka vložte led světýlko, koupenou čajovou svíčku, nebo si vyrobte svíčku vlastní. S naším návodem to lehce zvládnete.

Nechte se unést fantazií a z dýně vytvořte třeba princeznu nebo jednorožce

Výroba kouzelných bytostí bude bavit hlavně malé děti. Spoustu práce zvládnou i samy. Pečlivě omytou dýni natřete akrylovou barvou. Ta je ve všech možných odstínech k dostání v každém hobby marketu. Roh jednorožce vymodelujte z papíru a i ten natřete akrylem. Ještě než barva úplně zaschne, posypte ho třpytkami. Kdo bude chtít modelovat princeznu, roh jen vymění za papírovou korunku. K ruce se vám bude hodit tavící pistole, kterou roh či korunku připevníte k dýni. Přilepit s ní půjdou také blyštivé ozdobné kamínky, korálky, mašle i papírové květiny. Obličej podle fantazie domalujte akrylovými barvičkami.
Obrazek

Netroufáte si na vyřezávané strašidlo?

 • Dýni natřete černým nebo bílým akrylem. Na barevný podklad pak můžete malovat a lepit podle libosti. 
 • Polepte její povrch různou havětí. V obchodech s dekoracemi se dají pořídit netopýři, pavouci a červi, co vypadají jako živí. 
 • Parádně děsivě vypadá i strašák, který je navíc potažený umělou pavučinou a lezou po něm pavouci. 
 • Bububu efekt dodá dýni i obličej vystřižený a nalepený z fluorescenční fólie. Stačí ho jen dobře nasvítit.
Zdobení halloweenské dýně

Inspiraci hledejte v přírodě

Okrasné dýně roztodivných tvarů můžete ozdobit i tím, co najdete v přírodě kolem vás. Pro podzimního bubáka se hodí barevné listí, vřes, plody šípků a hložinek, kaštany, žaludy, šišky i různé větvičky.
Tip

Vydlabanou dužinu i semínka využijte v kuchyni

Vyberte z dužiny semínka, opláchněte je a nechte proschnout. Opražené jsou výborné jen tak na mlsání nebo jako zpestření dýňové polévky.

Uvařte si halloweenskou dýňovku

Halloweenská dýňová polévka
 1. Na másle osmažte cibulku, přidejte vydlabaný vnitřek dýně a zalijte vodou nebo vývarem.
 2. Přiveďte k varu a nechte asi 15 minut povařit. Rozmixujte polévku na hladký krém.
 3. Podle chuti přidejte sůl, pepř, trochu zázvoru a zjemněte smetanou.
 4. Nakonec ozdobte sýrem žervé a opraženými semínky.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe