Dostává vaše tělo i psychika zabrat? Sáhněte po maralím kořenu
Bylinka parcha saflorová má původ v nedotčené přírodě pohoří Altaje. Hned vedle ostropestřce mariánského je dalším z bodláků, který si zaslouží naši pozornost. Pro své účinky na podporu zdraví se využívá list nebo kořen parchy. Připravuje se z nich odvar, tinktura nebo se užívá namletý kořen ve formě prášku.
Vzpruha pro tělo i mysl
Maralí kořen se nejčastěji využívá jako stimulant na osvěžení těla i mysli. Přijde vhod při stresu, únavě a vyčerpání. Je ideální posilující bylinkou také při detoxikaci organismu.
1.
Přispívá k osvěžení těla
2.
Podporuje imunitu
3.
Prospívá kardiovaskulární soustavě
4.
Zlepšuje mentální zdraví
Název maralí kořen má na svědomí jeden jelen
Příroda nám často sama prozradí, jaké její poklady jsou zdraví prospěšné. Ne jinak to bylo u parchy saflorové. Na Sibiři, kde bylina přirozeně roste, vládnou kruté rozmary počasí. Pro člověka bylo náročné v takových podmínkách přežít. Pohledu osadníků neuniklo chování jelenů maralů, kteří se dokázali v mrazivém prostředí velmi dobře adaptovat. Před zimou, v době říje, spásali lístky parchy a pochutnávali si i na jejích kořenech. Tahle bylina jim dávala vše potřebné, aby drsnou zimu přežili a na jaře přivedli na svět zdravé a silné potomstvo.
Tip
Mrazivé sibiřské počasí pomůže přežít jelení krev i paroží
Lidé z oblasti Altaje věří, že léčivé a posilující účinky má i krev a paroží z jelena marala, ve kterých se koncentruje veškerá jeho síla. Z krve se vyrábí nápoj pantohematogen, kteří tamní labužníci popíjejí hlavně na jaře a na podzim. Mladé jelení paroží se zase využívá v jejich tradiční medicíně.
Biostimulátory v maralím kořenu posílí fyzické i duševní zdraví
Parcha saflorová disponuje hned několika benefity. Je zdrojem vitamínů, minerálních látek, bílkovin, alkaloidů, flavonoidů, tříslovin a prebiotické vlákniny inulin. Zajímavou účinnou složkou v jejím kořenu jsou ekdysteroidy. Jsou to hormonální látky, které mají ochranné, stimulační, omlazující a anabolické účinky. Pomáhají rostlině k růstu a chrání ji před nepříznivým vlivem okolního prostředí. Fungují jako adaptogeny.
K čemu jsou dobré adaptogeny
Adaptogeny jsou látky, které pomáhají organismu lépe překonat zátěž. Vyskytují se v rostlinách a houbách, které rostou v nepříznivých přírodních podmínkách. Ve vysokých nadmořských výškách, v mrazivých i tropických oblastech. Právě díky nim se dokázaly nehostinným podmínkám přizpůsobit a přežít. Podobně jako tyto látky působí u rostlin a hub, fungují i na nás. Zvyšují naši celkovou odolnost vůči náročným i nepříznivým podmínkám a pomáhají nám lépe se na ně adaptovat.
Adaptogeny nám pomáhají zvýšit celkovou odolnost. Lépe tak zvládneme
Stres
Úzkosti
Únavu
Zranění
Tip
Parcha saflorová dobře roste i v našich podmínkách
Tuhle impozantní bylinu si můžete vysadit na své zahradě. Na sklizeň kořene si ale počkáte 3 roky.
Potřebujete povzbuzení? Místo kávy si dejte čekankový nápoj
Obsahuje výtažek z maralího kořenu, čekanky, rezavce šikmého a cedrového oříšku. Osvěžující nápoj nabitý adaptogeny povzbudí vaši energii a odlehčí organismu.
Stimulující přírodní anabolikum ocení i muži. Naordinujte si měsíční kúru s bylinnou směsí s vrbovkou a maralím kořenem. Každý den popíjejte 1 šálek během jídla.