Co pomáhá na paradentózu
Chronický zánět paradontu má mnoho názvů - paradontitida, paradontóza nebo parodontóza. Jedná se o velmi časté zubní onemocnění, jehož výsledkem jsou vyviklané a vypadané zuby.
Chronický zánět skrytě číhá. Poznejte nepřítele
Zánět paradontu je strašákem pro mnohé z nás. Někoho postihne kvůli špatné zubní hygieně, někoho kvůli genetickým dispozicím. Důležité je uvědomění, že paradentóze lze čelit, tedy předcházet jí nebo léčit její projevy. Jak ale zánět závěsného aparátu zubů vzniká a jaké má projevy?

Zánět postupuje pozvolna, ale jistě.
Za vším stojí zubní plak
Paradontóza se projevuje krvácejícími, zanícenými, oteklými a bolavými dásněmi, ke kterým se přidružuje viklavost a vypadávání zubů. Prvotní příčinou je výskyt zubního plaku, který je ideálním mistem pro mikroorganismy. Postupně začne vznikat takzvaný dásňový chobot, tedy štěrbinka a změněný dásňový žlábek. Vznikne tak problubeň v oblasti kořene a krčku zubu. Do těchto míst se postupně dostávají další bakterie, které produkují toxiny a zánět se začne více zhoršovat. Pohroma je na světě.
Co pomáhá na paradentózu? Podívejte se nejdříve na její fáze
Příznaky paradontózy spolehlivě pozná váš zubař, přesto některé z nich vás rozpoznáte sami:
- V první fázi se objevuje většinou bezbolestné krvácení dásní (zejména při čištění zubů). Přichází otok a zarudnutí dásní.
- Přidružuje se nelibý zápach z úst a vznikají dásňové choboty - stěrbiny.
- Jak nemoc postupuje, přichází i bolestivost zubů a pocit tlaku.
- Jednou z posledních fází je razantní obnažení zubních krčků.
- V konečné fázi dochází k uvolňování a vypadávání zubů.
Odpověď na otázku, co pomáhá na paradentózu? Pravidelné čištění účinnými zubními pastami
Hlavní zásadou je pečlivá prevence. I když se příznaky paradentózy vyskytnou, situace není ztracena. Chronickému zánětu paradontu můžete čelit skutečně kvalitní a osvědčenou zubní hygienou. V krajním případě může pomoci i chirurgický zubní zákrok. Dbejte však i na svůj jídelníček. Rady lékařů, že přemíra cukru škodí, nejsou rozhodně prázdnými frázemi. Při prvních příznacích paradentózy situaci zhoršíte i kouřením.
Přírodní bylinné receptury se postarají o zdraví vašeho chrupu
Sáhněte po zubních pastách, které obsahují antiseptické a zklidňující výtažky z bylin i koření. Osvědčené koření v boji proti zubnímu plaku a paradentóze je hřebíček, ženšen a lékořice. Ty mají antiseptické i stahující účinky a navíc báječně osvěžují dech. Zklidňující, osvěžující a chladivé účinky má i máta, hojení podrážděných dásní pak napomáhá třeba aloe a heřmánek. S nevítánými mikroskopickými návštěvníky zatočí i pravidelné používání bylinkové fyto ústní vody, která slouží k prevenci kazu a paradentózy a eliminuje zápach z úst.
Důležitým spojencem v zubní péči je kartáček. Jak vybrat ten správný?
Při čištění se pak zaměřte nejen na zuby, ale i dásně. Na nich se hromadí až 90 % ústních bakterií, které jsou doslova úrodnou půdou pro záněty. Na podrážděné dásně a odhalující se krčky je nejlepší volbou zubní kartáček s co nejměkčími štětinkami. Ideálně když jsou ze silikonu. Jemné silikonové štětinky jsou totiž šetrné k zubní sklovině a bez potíží se dostanou i do těžko dostupných míst mezi zuby. Důležitý je i tvar hlavy kartáčku. Skvělou službu zastanou zubní kartáčky s nastavitelnou hlavou. Díky různým polohám se snadno dostanou až do zadní části ústní dutiny.
Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece
99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
