Andělika čínská kraluje ženským bylinám

Angelica chinensis, v Asii nazývaná dong quai nebo danggui, u nás známá jako andělika čínská nebo také děhel čínský, patří mezi oblíbené ženské bylinky v tradiční čínské medicíně. A ne jen tak bezdůvodně. Je ceněná jako přírodní zdroj fytoestrogenů, které pomáhají harmonizovat menstruaci i období klimakteria. Anděliku čínskou by proto každá žena měla mít ve své bylinné lékárničce.
Obrazek

Andělika čínská, tradiční bylinka pro harmonii žen

Není na světě bylina, aby na něco nebyla. Toto rčení platí i o andělice čínské, která je ryze ženskou bylinkou. Jako rostlinu, která upravuje menstruační nepravidelnost, krvácení a bolesti, ji využívali staří Číňané už v 6. století před naším letopočtem. Po právu se jí v jejich podmínkách přezdívá ženský ženšen. V tradiční čínské medicíně je doporučována především na doplnění krve Xue.
Andělika čínská kořen

Veškerá síla anděliky je ukrytá v jejím kořenu

Víceletá statná bylina dorůstá až dvou metrů. Zjara je obsypaná bílými, výrazně vonnými květy. Jako rostlinná droga pro terapeutické účinky se využívá její kořen. V tradiční čínské medicíně ji kombinují podle působení ještě s dalšími bylinkami.

Fytoestrogeny, přírodní látky s mocnou silou

Andělika čínská je obdařená vysokým množstvím fytoestrogenů. Ty patří mezi fytochemické látky, které rostliny využívají pro svou ochranu a přežití. Obdobný ochranný potenciál mají i pro zdraví člověka. Fytoestrogeny se přirozeně vyskytují v bylinách, ovoci i zelenině. V našem žaludku se během trávení přeměňují na látky s estrogenními účinky. Tedy chovají se v těle podobně jako ženské hormony estrogeny. Fytoestrogeny navíc mají i vysoký antioxidační efekt a chrání tak naše buňky před oxidačním stresem.
Intimní zdraví podle TČM

Co se děje, když není estrogenu tak akorát

Estrogeny významně ovlivňují pohlavní vývoj žen, menstruaci, plodnost i stavy v období menopauzy. Mají na svědomí udržení hormonální rovnováhy v organismu a celkově fyzický i psychický stav. V reprodukčním věku žen se tvoří z větší části ve vaječnících. Během dospívání zodpovídají za růst pohlavních orgánů, dělohy, pochvy a prsních žláz, ovlivňují i ochlupení a vlasy. Jejich hladina se mění v průběhu menstruačního cyklu, vedou k růstu děložní sliznice a její přípravě na přijetí oplodněného vajíčka. Estrogenů postupně ubývá s věkem.

Fytoestrogeny pomůžou lépe zvládnout menopauzu

Menopauza podle TČM
Menopauza se většinou ohlásí mezi 45. až 50. rokem. Vlivem poklesu estrogenů v těle vyhasínají i reprodukční funkce ženy. Těmto hormonálním změnám se žádná žena nevyhne, ale může jimi hladce projít. S nástupem nepříjemných projevů menopauzy totiž přichází většinou na řadu i hormonální substituční léčba. Fytoestrogeny ji v některých případech dovedou nahradit a zmírnit tak extrémní hormonální výkyvy provázející návaly horka, noční pocení a změny nálad.

I když je estrogenu příliš, není to žádná výhra

Jejich nadbytek může narušit pravidelnost menstruačního cyklu, být příčinou snížení libida a ovlivňovat naši celkovou náladu. Výjimkou nejsou ani oteklá a bolestivá prsa, zvýšené padání vlasů, únava nebo problémy se spánkem.

Tip

Anděliku pro její fytoestrogeny užívají Číňané na doplnění nedostatečnosti krve XUE a vyladění hormonálních výkyvů během menstruačního cyklu i při nástupu období klimakteria

Kde se bere krev XUE podle TČM

Krev XUE je z pohledu čínské medicíny tekutou tělesnou energií, která vyživuje a zvlhčuje všechny části těla. V těle se bere ze dvou zdrojů. Jedním je orgán Ledvin, který krev produkuje díky vrozené, prenatální esenci Jing. Dalším zdrojem krve je dráha Sleziny. Slezina přeměňuje potraviny a nápoje na získanou, postnatální esenci, která putuje do plic. V plicích se mísí s energií získanou ze vzduchu (okysličuje se). Tato energie poté putuje do Srdce, kde spojením s esencí vyslanou z Ledvin vzniká krev XUE. Srdce řídí plynutí krve tělem, pohání ji, dodává jí červenou barvu a teplo, které se s ní rozvádí po těle. Játra pak zajišťují její skladování a regulují množství i oběh krve v těle. Při nedostatečnosti krve je proto potřeba vyživit a posílit i všechny tyto orgány.
Obrazek
Tip

TČM považuje pohlavní orgány za kořeny života, mechanismus, který řídí tok životní energie

Menstruační cyklus podle TČM - relaxace

Jak funguje menstruační cyklus podle TČM

Menstruační cyklus žen se v měsíci rozděluje do 4 různých fází, při kterých hladina estrogenu v těle i různě kolísá. Každá z fází je specifická a během každé z nich má žena rozdílné potřeby i prožitky. A to v psychické i na fyzické rovině.

1. fáze Menstruace

Období trvající 1.- 6. den cyklu je ovládáno krví XUE. Děloha se čistí a krev má plynule téci. V tuto dobu je třeba tělo prohřívat, podpořit a vyživit krev. Na to je vhodná právě andělika čínská. Protože s krví odchází i velké množství energie, je důležité dostatečně odpočívat a tělo nepřetěžovat.

2. fáze Pre-ovulační

Období 7. - 12. dne cyklu je ovládáno vzrůstající energií Jin a zvýšenou produkcí estrogenu. Roste vajíčko a posiluje děložní sliznice. Za správnou funkci fáze zodpovídá esence ledvin, proto je v tomto období dobré posilovat právě ledviny.

3. fáze Plodné dny

Období mezi 13. a 16. dnem cyklu je ovládáno energií Jang. Jin se naplnila a transformuje se v jangovou energii. Fyzicky vajíčko v děloze plně dozrálo a je připraveno k oplodnění. V tuto dobu je potřeba posilovat dominující Jang Srdce.

4. fáze - Pre-menstruační

Období mezi 17. a 28. dnem menstruačního cyklu řídí volné proudění energie čchi. V této fázi čchi Srdce směřuje krev dolů k játrům. Ty se podílejí na její volné cirkulaci v organismu. Zablokovaná čchi srdce se projevuje potížemi na fyzické i psychické úrovni. Dochází k ženám velmi známému premenstruačnímu syndromu.

Tip

Fytoestrogeny nejsou jedinou účinnou složkou, kterou se andělika může pyšnit

Obsahuje vitaminy A, B12 a B7, vitamin E, C, kyselinu listovou, vápník, hořčík, karotenoidy, aminokyseliny, polysacharidy, flavonoidy a aromatické kumariny. Za zmínku stojí i kyselina ferulová, která má vysoký antioxidační potenciál. Chrání naše buňky před poškozením a předčasným stárnutím.

Jak na anděliku pohlíží západní medicína

Tradiční čínské léčitelství se svým přístupem od naší západní medicíny v mnohém liší. Ale i v našich podmínkách má andělika čínská své místo.

Andělika čínská
  • Užívá se pro osvěžení těla
  • Působí jako antioxidant
  • Přispívá k metabolismu a normálnímu stavu kloubů a chrupavek
  • Podporuje činnost urogenitálního systému žen
  • Podporuje normální funkce krevního systému a transport kyslíku

Stejně jako jiné byliny, ani andělika se nehodí pro všechny

Andělika čínská silně prospívá ženám, ale jako antioxidant je výbornou bylinkou i pro muže. Jsou však výjimky, kdy je lepší se jí vyhnout.
 
  1. Andělice se vyhněte při nespecifickém krvácení z dělohy. Má schopnost krvácení zesílit, proto se před užíváním anděliky obraťte na svého lékaře.
  2. Odvar z kořene by neměly užívat těhotné ženy. Působí na svalstvo urogenitálního systému a může tak zvýšit riziko potratu v počátečním období těhotenství.
  3. Zpozorněte, pokud užíváte léky na ředění krve. Andělika snižuje její srážlivost, mohla by proto zesílit účinky antikoagulantů, jako je třeba warfarin.
  4. Opatrně se sluníčkem. Při dlouhodobější konzumaci anděliky se nevystavujte slunečnímu záření. Bylina obsahuje kumariny, které můžou vyvolat fotosenzitivitu - reakci na UV záření. Ze stejného důvodu nevystavujte pokožku slunci, pokud používáte kosmetiku s andělikou.
Tip

Pěstujte si anděliku na zahrádce jako zeleninu nebo polévkové koření

Dříve se tato bylinka běžně přidávala jako chutná kořenící zelenina do polévek. Jako rostlina je příbuzná oblíbenému libečku a dá se v kuchyni i stejně využít. Chuť anděliky je sladce hořká a lehce štiplavá.

Královské díky za tisíce vašich recenzí na Heurece

99%
zákazníků nás v dotazníku spokojenosti doporučuje na Heureka.cz. Celkem už máme přes 14 000 ověřených recenzí.
4.9 (z 5) je celkové hodnocení spokojenosti
Ověřeno zákazníky
Ověřeno zákazníky
Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2020 Shop roku 2019 Shop roku 2018
Cena SHOP ROKU pro TianDe