Paraziti v těle: Jak se bránit neviditelným vetřelcům
15. 9. 2024 6325x přečteno
Potřebujete poradit? +420373700900 / info@kralovstvi-tiande.cz
26.08.23 738x přečteno
S pochmurným podzimním počasím se zkracují dny, převládá tma a chlad. Podle tradiční čínské medicíny bychom se měli věnovat podpoře plic a tlustého střeva, abychom se cítili fit a plní energie, i když sluníčko vylézá poskromnu.
Podzimní čas se nese ve znamení zklidnění a uzavírání se do sebe. Je obdobím naplňování a dozrávání. Veškerá energie směřuje dovnitř a dolů. V koloběhu přírody se s nárůstem Jinu energie Čchi a šťávy rostlin stahují do země. Koncentrují se pro zrození další generace. Nejlépe je to znát na padajícím listí, které se po čase rozkládá a přeměňuje na životodárný humus. Dny se zkracují, převládá tma a chlad. V cyklu dne zastupuje pozdní odpoledne, v lidském životě pak nastává období stáří. K elementu kovu náleží plíce Fei a tlusté střevo Da chang. Na tyto orgány je třeba upřít pozornost.
I když se může zdát, že slunce ještě dostatečně hřeje, chraňte se před prochladnutím a raději se teple se oblékejte.
Na podzim dostává zabrat nejen naše fyzická odolnost, ale i ta psychická. Úkolem Kovu je ve všech směrech odrazit to špatné a to dobré nechat vstoupit. Zbavit se všeho nepotřebného a ukládat si pouze to potřebné pro další využití. Kov symbolizuje sebejistotu a silnou vůli. Z jejich nedostatku přichází smutek a pocit viny. Zvukovým projevem elementu Kovu je pláč.
V tuto roční dobu máme většinou nutkavou potřebu více se chránit a zabezpečit. Určujeme si limity a stavíme pomyslné hranice. Odkloňte svou pozornost od vnějšího světa a zaměřte se na své nitro. Zklidněte mysl a udělejte si pořádek ve svých emocích. Nelpěte na ničem, co vás nutí k neustálému přemítání a osvoboďte se od všeho, co vás svazuje.
Emocí podzimu je smutek a žal. V určité míře je zdravý a pomáhá nám se zklidněním a uvnitřněním. Je dobré ho v dané chvíli přijmout a nevytěsňovat. Příliš žalu ale vyčerpává plíce, ubírá nám energii, kterou budeme potřebovat během zimy. Časté podléhání smutku pak vede k celkovému oslabení organismu. Cítíte to jako tlak a úmornou stísněnost na hrudi, kdy se nemůžete pořádně nadechnout. Nejlepším lékem proti smutku je hlasitý smích. Ten totiž zintenzivňuje dech a tím posiluje plíce. Nezapomínejte se proto často smát. Prožívejte radost z každodenních maličkostí. To vám pomůže vybalancovat přemíru smutku a stísněnosti.
Emocionální nerovnováha Kovu se projevuje nezvladatelným smutkem a sklíčeností, neschopností vyřešit zklamání, posedlostí sama sebou, perfekcionalismem, předsudky a malým sebevědomím. Ke smutku, žalu a melancholii mnohem víc inklinuje člověk s vrozenou slabostí plic.
Leží ze všech orgánů nejvýš a jako první odráží vnější patogeny. Mají na starost regulaci Čchi v celém těle, dýchání a řízení pohybů tekutin. Slabé plíce poznáte už podle síly a čistoty hlasu. Chrapot, sípání a tlumený hlas naznačují, že nejsou v optimální kondici. Projevem oslabení plic je i chrápání. To podle tradiční čínské medicíny ukazuje na přítomnost hlenu v dýchacích cestách, ale i na nadměrné vysychání sliznic. Obojí je jako překážka ve volném proudění energie Čchi.
Plíce posiluje správná technika dýchání. I dech má totiž svá pravidla. Nádech nosem, poslat vzduch do bránice a výdech ústy nebo nosem. V dnešní uspěchané době ale máme málokdy čas se zastavit a zhluboka nadechnout. Odbydeme se raději rychlým a mělkým dýcháním, a to nám těžko zajistí potřebnou dávku kyslíku. Z jeho nedostatku pak trpíme špatnou pamětí, poruchou spánku, pomalejším trávením i chronickou únavou.
Zkuste si sami udělat test nádechu nosem v porovnání s nádechem ústy. Jak se vám lépe dýchá?
Párovým orgánem Plic je tlusté střevo, které zodpovídá za správu odpadu. Tělo získalo ze stravy vše, co potřebuje, a přebytky střevem přepravuje a uvolňuje z těla ven. Ke své funkci a plynulému pohybu odpadu potřebuje tlusté střevo jako pohon plíce. V emočních souvislostech s podzimem nám ukazuje, že je ten správný čas nechat odejít zbytečné věci a myšlenky, na kterých lpíme.
Tady se hodí připomenout, že střevům čas od času prospívá očista. Podzimní detoxikace pomůže tělu připravit se na nadcházející zimu. Tak jako uklízíte ve svých emocích, udělejte si pořádek i ve svém zažívání. Dopřejte mu čas od času postění. Nemusíte se hned pouštět do několikadenního hladovění. Postačí dát trávení pauzu třeba jen přerušovaným půstem.
Podle jejich stavu hned poznáte oslabení tlustého střeva i plic. Pokud vás trápí chronická rýma, zahlenění, vysušené sliznice, ekzémy, lupénka, křehké a padající vlasy, zpozorněte a zaměřte se na posílení těchto dvou orgánů.
Plíce mají vrchol své aktivity od 3. do 5. hodiny ranní. V tuto dobu převažuje strach a úzkosti. Často se probouzí ti, co mají oslabené plíce a průdušky. U malých dětí se v tento čas obvykle objeví potíže s laryngitidou nebo astmatické záchvaty.
Tlusté střevo má svůj čas mezi 5. a 7. hodinou ranní, kdy pracuje na maximum. Je ideální čas na vyloučení přebytků stravy z těla ven. Pokud se v tuto chvíli probouzíte s potřebou jít na toaletu, je to v pořádku.
1) Svůj den začněte teplou obilnou kaší se zázvorem a skořicí. Tu doplňte teplým dušeným nebo lehce orestovaným ovocem. Začátek dne můžete odstartovat i polévkou. Celkovou odolnost posilují dlouze tažené vývary z masa i kořenové zeleniny. Výborné na zahřátí a posílení jsou pokrmy z jedné pánve, jako dušená i pečená sezónní zelenina a maso.
2) Ostrá a štiplavá chuť pomáhá tělu lépe odolávat chladu i suchosti. Zabraňuje i množení bakterií a patogenů, proto většina pokrmů v horkých asijských a afrických zemích je silně kořeněná. Efektně prohřívá kurkuma, koriandr, ženšen, skořice, zázvor, kajenský pepř, šalvěj a fenykl.
Pokud vás schvátí horečka, pikantní chuti spíš uberte. Pálivého se zřekněte také u vysokého krevního tlaku, u zarudlých a zanícených ekzémů i při akutním astmatu. Ostrá chuť příliš nesvědčí ani těhulkám a malým dětem.
3) Na podzim zařaďte do stravy vedle pikantní chuti i více kyselé. Ta uzavírá póry a pomáhá odolat chladu a napadení větrem. Kyselou chuť zajistí dostatek kvašených potravin, jako je kysané zelí a pickles, kváskové pečivo a fermentované obilné kaše i nápoje.
4) Patogenem oslabujícím plíce je suchost. V jídelníčku by proto neměly chybět potraviny, které přirozeně zvlhčují. Mezi takové patří houby, ořechy, semena (sezam, dýňové semínko, slunečnice a mák), cuketa, dýně, kořenová zelenina, vejce a med. Z ovoce pak fíky, banán, jablko, hruška.
Užijte si krásy pestrobarevného podzimu, i přes tu trochu melancholie, kterou s sebou přináší. Sejděte se v kruhu rodinném a užívejte společně strávené chvíle u zapálené svíčky. Světlo a teplo ohně přispívá k pohodové náladě, i když venku zrovna padají trakaře.
Paraziti v těle: Jak se bránit neviditelným vetřelcům
15. 9. 2024 6325x přečteno
Nastává ideální čas na podzimní detox. V čem vám pomůže?
9. 9. 2024 1439x přečteno
Největší prodejce kvalitních
produktů tianDe
Doprava zdarma při nákupu
nad 1 500 Kč
Dárky k nákupu nad 1 000 Kč
dle vašeho výběru
Pravidelné slevové akce
a soutěže o produkty
Staňte se součástí našeho království
a získejte třetinu království k tomu
Přidejte se do klubu tianDe královen.
Zaregistrujte se a zdarma dostanete
VIP kartičku s tianDe ID, se kterou máte
kdykoliv všechny produkty o 1/3 levnější.