Sleva až 20% na vybrané produkty v péči o vlasy. Pouze do 24. května.

Království-tianDe.cz

Poznejte tajemství léčebné síly doteků

26.08.23 551x přečteno

Bodové stimulační techniky jako prevence i léčba.

SdíletPoznejte tajemství léčebné síly doteků

Alternativní metody prevence a léčby ležely ještě v minulém století mimo hlavní proud západní medicíny. V poslední době se jim ale zaslouženě dostává více pozornosti. Čím dál častěji se s využitím terapeutických postupů jako podpůrné metody setkáváme i při klasické léčbě. Bodové stimulační techniky prevence a léčby, jako jsou reflexní terapie, akupunktura nebo akupresura, fungují na podobném principu, přesto se v mnohém liší. Každá má trochu jiné specifikace a působení. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je spojuje?

Léčba dotekem je známá jako lidstvo samo

V nejrůznějších podobách se s terapií dotekem setkáváme nejen u lidí, ale i u zvířat. Aniž si to uvědomujeme, instinktivně prsty stimulujeme tlakové body. Všimli jste si někdy, jak si malé miminko při únavě tře ručičkou oblast mezi obočím a nad kořenem nosu? Podobně se i domácí mazlíčci před usínáním packou dotýkají oblasti nad čumákem. Stimulace bodů v těch místech navozuje klid a napomáhá k rychlejšímu usínání.

Jak se zrodila reflexní terapie, akupunktura a akupresura

Na začátku stálo pozorování instinktivního chování člověka při stimulaci určitých míst na těle a jejího působení na emoční, psychické i fyzické zdraví. První zmínky o metodách tlakové terapie se objevují v Číně a jsou staré více než 5 000 let. Postupně se pak na různých místech světa formovaly obdobné techniky reflexologie a stimulace akupunkturních bodů.

TIP:

Celostní metody léčby a prevence pokrývají všechny úrovně člověka. Oblast fyzickou, emocionální i duchovní

Pro správnou prevenci a cílenou léčbu je nezbytné porozumět celé fyziologii těla. Terapeut pracuje vždy s více možnostmi. Stiskem bodu může ovlivnit určitou část těla, ale v různých dimenzích. Tělo samo zareaguje v tom směru, kde potřebuje. Pokud budeme chtít řešit například blokaci páteře, stimulace reflexního bodu zajistí uvolnění, ať už se jedná o fyzickou příčinu, nebo blokaci na emocionální či psychické úrovni.

Reflexní terapie

Reflexní terapie se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Definice slova reflexní neznamená reflex ve vztahu k nervovému systému, ale ukazuje zrcadlení či odraz orgánu na různých částech těla. Reflexologie totiž vychází z předpokladu, že všechny orgány nebo části těla mají na různých koncích těla svoje reflexní místo. Terapie tak využívá tlaku a masáží reflexních ploch a zón. Nejčastěji na chodidlech nohou, na rukou nebo na obličeji.

Celostní masáž všech reflexních ploch se provádí systematicky od zón hlavy až po zóny svalů, kloubů a páteře. Při reflexní terapii se používá palec ruky, protože má nejlepší manévrovací schopnost a dokážeme jím vyvinout dostatečný tlak.

Výhody reflexologie

Reflexní terapie se uplatňuje při prevenci, řešení akutních a chronických problémů, v diagnostice potíží i jako doplněk klasické léčby a rekonvalescence. Oproti metodám, které využívají k řešení potíží stimulaci akupunkturní bodů, má reflexologie hned několik výhod:

 • využívá ke stimulaci větší oblast
 • reflexní plošky se snadněji lokalizují
 • funguje jako preventivní, diagnostická i léčebná metoda
 • dá se aplikovat jako samoléčba

Diagnostika potíží v reflexní terapii se opírá o tyto projevy

 1. Dotek nebo tlak na reflexních ploškách je nepříjemný až bolestivý.
 2. Při stimulaci bodu se projeví nepříjemný pocit nebo bolest v příslušném orgánu.
 3. Ve tkáni pod reflexní plochou je hmatatelná zatvrdlina, stažení nebo napětí.

Tipy pro samoléčbu reflexní terapií

 • Pro samouzdravovací terapii používejte přednostně ruce. Reflexní plošky na nich jsou dostupnější než na nohách a lépe se s nimi pracuje.
 • Pokud si provádíte reflexní terapii sami, vždy stimulujte všechny reflexní plošky. Nezaměřujte se pouze na ty, které souvisí s vaším zdravotním problémem. K bodům, které reagovaly bolestivě, se po ukončení komplexní terapie vraťte a věnujte jim více času.
 • Nic se nemá přehánět, a to platí i u samoléčby. Terapeuti doporučují stimulovat reflexní body maximálně dvakrát do týdne. Efekt není o kvantitě, ale stojí na vytrvalosti a trpělivosti.

TIP:

Kdy je třeba být při reflexní terapii na pozoru

 1. Při reflexní terapii se vyhýbejte místům, kde jsou viditelné křečové žíly, zanícená pokožka, vřídky a mykózy.
 2. V těhotenství se vyhněte stimulaci reflexní zóny v oblasti pánve.
 3. Reflexní terapie není vhodná po transplantaci některého z důležitých tělesných orgánů.

Reflexní terapie cílí na příslušný orgán. Akupunktura a akupresura působí po celé délce energetických drah

Číňané věří, že v lidském těle prochází 14 větví meridiánů, z nichž 12 považují za důležité. Každý z nich má vnitřní větev, která prostupuje orgán, a povrchní, na které jsou uložené akupunkturní body. Stimulace těchto bodů se uplatňuje především v metodách akupunktury a akupresury.

Akupunktura není žádné voodoo

Acus=jehla + punkere=bodati

Akupunktura je založená na stimulaci akupunkturních bodů, které se nacházejí po dráze meridiánů. Terapie využívá napíchnutí a stimulaci patřičného bodu tenkou jehlou. Podle některých výzkumů akupunktura ovlivňuje všechny fyziologické děje v organismu:

 • aktivuje některé funkce nervového systému
 • blokuje činnost míšních drah vedoucích bolest
 • stimuluje uvolňování endogenních látek jako endorfiny, serotonin či melatonin

Najít přesnou polohu bodů vyžaduje znalosti zkušeného terapeuta

Po celém těle je zmapováno víc než tisíc akupunkturních bodů. Každý z nich nese svůj název a číslo. Akupunkturní bod zareaguje na tlak náhlým bolestivým signálem, což terapeutovi usnadňuje jeho přesnou lokalizaci. Při léčbě akupunkturou se nejčastěji volí 6 základních bodů na příslušném meridiánu a podle potřeby se k nim přidávají další.

Akupresura

Acus = jehla + pressure = tlačit

Akupresura funguje na podobném principu, jako akupunktura. Je vhodnou alternativou pro ty, kteří mají obavy z jehel. Namísto jehel totiž využívá ke stimulaci akupresurních bodů tlak. Terapeut při práci používá konečky svých prstů, tupé jehly, semínka nebo malé magnetky. Tlak na body bývá zpočátku nepříjemný až mírně bolestivý, ale postupně odbourává blokace, přináší úlevu od bolesti a navozuje příjemný pocit. Stejně jako akupunktura, i akupresura je dlouhodobějším léčebným procesem.

Ucho jako takový mikrokosmos celého našeho těla

Při akupresuře i akupunktuře se často pracuje s uchem. Na malém místě se v něm soustředí celý systém akupunkturních bodů, které se vztahují ke všem orgánům a částem těla. Terapeut při léčbě využívá působení jehel nebo tlakovou stimulaci bodů za pomoci nalepených semínek či drobných magnetek. Ty se většinou na místě nechávají působit několik dnů a stimulace se provádí průběžně.

TIP:

Nakoukněte pod pokličku diagnostiky východní medicíny

Co o nás a našem zdraví prozradí obličej

Na obličeji se odráží naše celkové rozpoložení od psychiky, přes emoce až po vnitřní zdraví. Tvář tak nastavuje zrcadlo všem pocitům a ukazuje na kondici našich orgánů. Každá část obličeje vypovídá o stavu určitého orgánu. Nerovnováha orgánu se projevuje začervenáním v patřičných místech, výskytem ekzémů, akné, nepřirozeným zbarvením, povadlou a slabou kůží nebo otoky.

 • Od špičky nosu k hornímu rtu je oblast reflektující žaludek. Na špatnou funkci ukazuje oteklý horní ret i popraskané koutky úst.
 • Tenké střevo se zrcadlí na čele. Tlustému střevu odpovídá brada a spodní ret.
 • Kondice Plic se zobrazuje na tvářích, horní cesty dýchací a průdušky se projevují v okolí nosních dírek.
 • Oteklý a červený nos nebo rýha na spodní části nosu vypovídá o potížích se Srdcem.
 • Tmavé kruhy a otoky pod očima ukazují na nerovnováhu Ledvin.
 • Reprodukční orgány a hormonální nerovnováha se projevuje na stavu vlasů.

Co o zdraví orgánů prozradí nohy a ruce

Všechny meridiány jsou oboustranné. Šest z nich začíná nebo končí na prstech rukou a šest začíná nebo končí na prstech nohou. Nerovnováha jednotlivých meridiánů se tak může viditelně projevovat právě na prstech nohou nebo rukou.

 1. Játra - nerovnováha se odráží na palci u nohou. Může se projevovat jako zarůstající nehet, plíseň na nehtech nebo deformace palce.
 2. Žlučník - na nerovnováhu ukazuje kladívkový palec, kuří oka nebo plíseň na prsteníčku či otoky kolem reflexní plošky boků.
 3. Srdce - nerovnováha srdečního meridiánu se projevuje infekcí nebo rýhami na nehtech, bolestivostí a ztuhlostí prstů.
 4. Tenké střevo - nedostatečnost meridiánu signalizuje ztuhlost, artritida, hnisavé infekce, rýhy nebo bílé skvrny na malíčku.
 5. Osrdečník - potíže jsou podobné jako u nerovnováhy srdečního meridiánu. Artritida, onemocnění nehtu prostředníčku, ale i syndrom karpálního tunelu.
 6. Trojitý ohřívač - nerovnováha se projevuje na rukou jako ekzém, artritida a potíže s nehty na prsteníčcích.
 7. Slezina a slinivka - nedostatečnost meridiánu se projevuje na kloubech a nehtech palců u nohou nebo jejich ztuhnutím.
 8. Žaludek - příznaky nerovnováhy se projevují na prostředníku nohy. Vyskytují se kuří oka, plísně, nebo deformace prostředníků.
 9. Plíce - Nedostatečnost se projevuje na palcích rukou jako problémy s nehty, otok kloubu i ekzém.
 10. Tlusté střevo - nerovnováha se projevuje u ukazováčků rukou v potížích s nehty, deformací nebo otoky kloubu.
 11. Ledviny - nerovnováha se projevuje otoky vnitřních stran kotníků, výskytem plísně, ekzému a bolestí na ploskách nohou.
 12. Močový měchýř - nedostatečnost meridiánu ledvin se může projevit jako otoky a bolestivost malíčku a potíže s nehty na malíčcích.

Zvyšte v zimě svou energii a zažeňte útlum i únavu

Jang je teplo, je to světlo, je to pohyb, je to vzestupné, je to energie. Vlastně téměř vše, co nám v zimě chybí. Během zimních měsíců se naše tělo dostává do útlumu, což je s ohledem na život v souladu s ročním obdobím v pořádku. Ne vždy se nám ale takový útlum hodí. Potřebujete zvýšit energii, lépe se soustředit, pozvednout náladu nebo zahřát prokřehlé tělo? Máme pro vás tip na efektní a rychlou pomoc. 

Objevte Baihui

Akupunkturní bod Baihui (čtěte bye hoo-eh) se nachází na samém temeni hlavy a používá se pro zvýšení Jang ve chvíli, když veškerá energie směřuje dolů. Opakovaně poklepávejte všemi prsty na tento bod a po chvíli ucítíte příliv energie a tepla. Pro ještě výraznější účinky naneste na konečky prstů kapku esenciálního oleje z máty nebo citrusů.

Tip

Nenechte ruce a nohy zahálet

Nejlepší reflexní a tlakovou terapii máte na dosah ruky i nohou. Procházejte se bosí po zahradě nebo venku v přírodě. Rukama poznávejte kamení, rostliny, dřevo a další rozličné materiály. Tím si přirozeně a rovnoměrně stimulujete všechny reflexní plošky i akupresurní body.

Štítky

Nejoblíbenější

Konečně vám je můžeme prozradit! 2 novinky královských rozměrů

Konečně vám je můžeme prozradit! 2 novinky královských rozměrů

15. 1. 202424332x přečteno

Kouzlo přírody pro těžké, oteklé a unavené nohy? Známe recept

Kouzlo přírody pro těžké, oteklé a unavené nohy? Známe recept

8. 1. 202422306x přečteno

Líbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Největší prodejce kvalitních
produktů tianDe

Doprava zdarma při nákupu
nad 1 500 Kč

Dárky k nákupu nad 1 000 Kč
dle vašeho výběru

Pravidelné slevové akce
a soutěže o produkty

Staňte se součástí našeho království

#kralovstvi_tiande_official

Staňte se královnou

a získejte třetinu království k tomu

Přidejte se do klubu tianDe královen. 
Zaregistrujte se a zdarma dostanete 
VIP kartičku s tianDe ID, se kterou máte 
kdykoliv všechny produkty o 1/3 levnější.

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.