26. 8. 2023 6080x přečteno
Paradentóza. Zánět, před kterým nezavírejte oči
26.08.23 975x přečteno
Paradentózu je třeba řešit včas a ano, je možné se jí i zbavit. Bude ale potřeba ta správná a pravidelná péče.
Paradentóza. Zánět, před kterým nezavírejte oči
Paradentóza je zánětlivé chronické onemocnění závěsného aparátu zubů - parodontu, které se projevuje zanícenými, oteklými, krvácejícími dásněmi a viklavostí nebo ztrátou zubů. V krajním případě může paradentóza způsobit i vážná onemocnění krevního oběhu. Zánět závěsného aparátu zubů má několik fází a pokud se paradentóza odhalí včas, účinné řešení existuje. Závisí především na vašem přístupu.
Za postupnou ztrátou zubů stojí mikroorganismy a plak
Paradentóza, nebo-li parodontitida, parodontóza, paradontóza, v první řadě souvisí s péčí o zuby. Její projevy jsou plíživé a pozvolné. Závěsný zubní aparát totiž nejvíce narušuje nadměrný výskyt zubního plaku, který je "ideálním" místem pro mikroorganismy. A právě tito neviditelní nevítaní hosté, kteří se na chrupu obnovují v intervalu 6 - 12 hodin, způsobují zubní kaz nebo paradentózu. Zánět závěsného aparátu zubů bezprostředně souvisí s takzvanými parodontálními choboty, tedy štěrbinami, které vznikají mezi dásní a zubem. V těchto mezírkách se s neskonalou radostí usídlují bakterie produkující toxiny a způsobující zánět chrupu. Situace se zhoršuje více a více. Podívejte se, jak paradentóza postupuje.
Řešení paradentózy závisí na fázi onemocnění. A jak nemoc postupuje?
Paradentóza postupuje pomalu, ale jistě. Postupné oslabování závěsného aparátu zubů vypadá takto:
- Krvácení dásní, které je nejdříve bezbolestné.
- Dochází k otoku a zarudnutí dásní.
- V další fázi přichází zápach z úst a vznik zubních chobotů.
- Objevují se bolesti zubů a pocit tlaku.
- Dochází k obnažení zubních krčků.
- V konečné fázi vznikají mezery a přichází ztráta zubu/ů.
Prevence paradentózy začíná u vaší pasty a ústní vody
Věnujte svým zubům pravidelnou péči. Vyčistit si zuby dvakrát denně je základ, dbejte ale i na svůj jídelníček. Příliš cukru a nezdravé návyky jako je například kouření vašemu chrupu rozhodně neprospívají. I přesto, že se první příznaky paradentózy objevily, nepropadejte panice. Sáhněte po šetrných bylinných zubních pastách, které jsou neocenitelným společníkem v boji proti zubnímu plaku a paradentóze. Ideálně, když neobsahují fluór. S nevítanými mikroskopickými návštěvníky zatočí i pravidelné používání bylinné fyto ústní vody, která slouží k prevenci kazu a paradontózy a eliminuje zápach z úst.
Důležitým spojencem v péči o zuby je kartáček
Vybírejte zubní kartáček s co nejjemnějšími štětinkami, ideálně když jsou ze silikonu. Měkké silikonové štětinky jsou totiž šetrné k zubní sklovině a bez potíží se dostanou i do těžko dostupných míst mezi zuby. Důležitý je i tvar hlavy kartáčku. Skvělou službu zastanou zubní kartáčky s polohovatelnou hlavou, které se snadno dostanou až do zadní části ústní dutiny. Při čištění se pak zaměřte nejen na zuby, ale i dásně, na kterých se hromadí až 90 % ústních bakterií.
Nejoblíbenější
Kam dále?
Obnažené zubní krčky řešte včas
26. 8. 2023 2124x přečteno