O jaké orgány máme dle TČM pečovat na jaře

Jaro patří podle tradiční čínské medicíny elementu Dřeva. Je to čas plný změn, období růstu a rozmachu. Lidský život i koloběh života v přírodě začíná pomyslně právě na jaře. Přináší s sebou zrození a vzniká nový život. Jeho energie se pohybuje směrem vzhůru a vše živé se dere ven. Agresivní sílu probouzejícího se dřeva vnímáme v podobě rašících rostlin, pučících květů a listů. Stromy se plní životadárnou mízou. Probuďte v sobě po zimě i vy sršící jarní energii.
Obrazek
Tip

S jarem se o své slovo hlásí játra a žlučník 

Každé z pěti období ročního cyklu se v TČM pojí s jedním jinovým orgánem a jangovým orgánem. Ty je třeba v daném období čistit, posilovat a chránit. Jaru jsou přiřazeny játra (Jin) a žlučník (Jang).

Játra jsou čističkou našeho těla. Udržte je v dobré kondici

TČM játra
Jaterní okruh je usazený na jednom z pěti vrcholů čínského pentagramu. Podle TČM játra řídí průchodnost. Na fyzické úrovni ovlivňují trávení, koloběh energie Čchi a krve i menstruační cyklus. Na psychické úrovni pak ovlivňují duševní a emoční pohodu. Energie jater je na jaře nejsilnější. Pokud jsou zatížené, s nimi spojené zdravotní problémy se projevují právě v tomto období.

Vaše játra si zjara zaslouží stejnou pozornost, jakou jste věnovali v zimě svým ledvinám

Játra, podobně jako ledviny, zastávají v těle důležité čistící funkce, metabolické procesy a podílejí se na správné produkci hormonů. Odbourávají škodliviny ze vzduchu, z jídla i okolního prostředí. Z potravy metabolizují cukry, tuky a bílkoviny, z nichž získávají a skladují energii, vitamíny a minerální látky. Ty pak podle potřeby uvolňují a vysílají krevním řečištěm do našeho organismu. Pokud jsou metabolické a očistné funkce jakkoliv narušeny, nezpracované toxické látky se hromadí v krvi. V tu chvíli je zaděláno na zdravotní problém. První viditelnou známkou poruchy jaterních funkcí je nažloutlé bělmo a pokožka.

Když jsou játra a žlučník v nepohodě

V TČM nejde oddělit mysl od těla. Na péči o játra a žlučník závisí obojí. Přetížený jaterní okruh se nepříjemně projevuje v emoční i fyzické rovině.
 

Fyzické příznaky nerovnováhy

 • pocity celkové únavy
 • stísněnost, bolesti hlavy, migrény
 • hormonální nerovnováha - premenstruační syndrom
 • bolest v podžebří
 • bolesti kloubů a šlach
 • suchost oční sliznice, nebo naopak přehnané slzení

Mějte své emoce pod kontrolou

TČM emoce zlost
Tak jako se energie elementu dřeva rozpíná a roztahuje v přírodě, podobně je tomu i v emocionální rovině člověka. Játra souvisí s emocemi agresivity, soutěživosti, vzteku, motivace a růstu, potřeby vlastní existence. Pokud v sobě budete tyto emoce potlačovat, odnesou to vaše játra. Platí to i naopak. Svým játrům škodí i lidé, kteří tyto emoce vyjadřují až příliš, mají sklony k výbuchu zlosti, hněvu, hádavosti a malichernosti.

Jak se u člověka projevuje vyvážený element Dřeva

 • Je si jistý “v kramflecích”, má dostatek sebedůvěry
 • Snadno sám sebe motivuje
 • Vyhledává výzvy, je zdravě ambiciózní
 • Udržuje si ve vysoké míře přehled a nadhled
 • Strategicky nahlíží na své vize a plány
 • Provází ho odvaha a vynalézavost

Jak se u člověka projevuje nerovnováha elementu Dřeva

 • Chybí sebejistota, vyjadřovací schopnosti a snaha se prosadit
 • Motivace se mění na konfrontaci
 • Sebevědomí přerůstá v tyranii
 • Jedná impulzivně, neplánuje
 • Svých ambicí dosahuje arogancí
 • Odvaha přerůstá v agresi a zuřivost
Tip

Podpořte rovnováhu a zdraví svých jater. Na řadu příchází jarní detox

Na jaře je vhodná spíš odlehčená strava, s omezením tuků a bílkovin. Dbejte i na dostatečný příjem tekutin.
Detoxikace jater

Jaro je nejlepší na kyselo. Z barev mu vládne zelená

Kyselá chuť je osvěžující a ovlivňuje stísněnost v jaterním okruhu. Využijte sílu rostlin, které na jaře příroda přináší a zařaďte do svého jídelníčku kyselé potraviny. Usnadňují totiž trávení. Jsou nabité enzymy, které zlepšují štěpení a vstřebávání rostlinných i živočišných bílkovin.

Co nemůže chybět v jídelníčku pro zdravá játra

Jarní jídelníček
 • listové saláty jako polníček, rukola, špenát, zelená vojtěška
 • jarní zelenina a zelené natě - ředkvičky, chřest, čekanka, řapíkatý celer
 • čerstvé klíčky - semínkové, obilné a luštěninové
 • kvašená zelenina - pickles
 • všechny druhy obilí
 • hořké mladé byliny - pampeliška, kopřiva, medvědí česnek, sedmikráska
Tip

Co játrům rozhodně neprospívá?

Omezte zjara alkohol, tučné potraviny a ostré koření. Dejte si pozor i na čistou fruktózu a glukózo-fruktózová sladidla.

Top bylinkou pro vaše játra a žlučník je ostropestřec mariánský

Ostropestřec
Nejsilnější bylinkou pro játra a celkově pro dobré trávení je ostropestřec mariánský. Pichlavý bodlák v sobě ukrývá schopnost játra čistit a regenerovat. Jeho plody obsahují látku silymarin, která se v lékařství využívá jako hepatoprotektivum. Prokázaně regeneruje a chrání jaterní buňky. Ostropestřec navíc přispívá k udržení normální hladiny krevního cukru a podporuje odolnost a obranyschopnost organismu.

Dejte regeneraci těla čas

I když se po zimě těšíte na příval nové energie, může se stát, že místo ní nastane útlum. S jarní únavou se v našem západním hektickém stylu života potýkáme docela běžně. Oproti našim předkům totiž dopřáváme tělu potřebný odpočinek jen zřídka. Málokdo se přes zimu přepne do klidového režimu. Tělo tak jede po celý rok na plný plyn a zákonitě pak musí samo zbrzdit. Dobití vyčerpaných baterek proto většinou zabere delší dobu a vyžaduje trpělivost.
Tip

S játry souvisí i zdraví vašich očí

Pokud jsou přetížená, můžete pozorovat zhoršení zraku. V emoční a psychické rovině se pak horší nadhled, schopnost rozlišovat, co je podstatné a intuice. Funkční komplex Shousin podpoří zrak a zatočí s únavou.

 
Funkční komplex Shousin

7 tipů pro komplexní jarní očistu

 1. Zaměřte se na emoce. Pracujte s nimi a zbavte se všech emocí, které vás v aktivitě a rozmachu brzdí. Zkroťte ty, co vás trápí, zatěžují a vedou k nadměrnému stresu.
 2. Projezte se ke střídmosti a odlehčení. Nemusíte hned hladovět, ale dopřejte svému tělu občas oddych od trávení. Zkuste zařadit do denního režimu třeba přerušované půsty.
 3. Zažeňte po zimě chmury a radujte se. Příroda kolem pučí a začíná kvést, vy v sobě zase probuďte smích.
 4. Hýbejte se. Přirozený pohyb prospěje nejen vašim játrům a imunitě. Taková procházka jarní přírodou pohladí i vaši duši.
 5. I když vás sluneční paprsky lákají zahodit oblečení. Se svlékáním nespěchejte. Jarní počasí je zrádné a za sluncem se často schovává i chladný vítr. Energie Čchi je v těle po zimě stále oslabená a zranitelná. Může se tak stát, že si z příjemné procházky odnesete s bronzovým opálením i nechtěné nachlazení.
 6. Podpořte proudění energie a detoxikaci přes lymfatický systém. Věnujte každý den ve sprše chvilku svého času masáži těla. Cirkulaci krve a lymfy zlepšíte pomocí masážní rukavicetělových solí.
 7. Nezapomínejte ani na kvalitní spánek. Podle orgánových hodin jsou žlučník a játra aktivní právě v noci. Mezi 23. a 3. hodinou ranní tedy neponocujte a dopřejte jim čas na posílení a regeneraci.