26. 8. 2023 1974x přečteno
Krvácení dásní znamená poplach
26.08.23 1084x přečteno
Maličkost nebo velký problém? Rozhodně krvácení dásní nepodceňujte.
Krvácení dásní znamená poplach
Krvácení z dásní může znamenat "maličkost", nebo také velký problém, který v nemalém počtu případů vyustí ve ztrátu zubů.
Neriskujte velký problém. Krvácení z dásní řeště včas
Nejčastěji se krvácení dásní projevuje při čištění zubů a jídle, zejména při kousání ovoce. V mnoha případech nemusí být zbarvená pěna od zubní pasty důvodem k panice, přesto byste měli zbystřit.
Krvácení dásní může mít několik příčin. Od zanedbatelných, až po ty závažné, které mohou vyústit v paradentózu. Podívejte se podrobněji na to, co může krvácení dásní způsobovat.
Krvácení z dásní se objevuje při přílišné péči nebo u zánětu paradontu. Rozhodně ho nepodceňujte
Krev z dásní může paradoxně způsobit i přílišná péče. Na vině jsou zejména špatná technika čištění zubů nebo nevhodný kartáček. Pokud projevujete přemíru snahy a vyvíjíte na zuby velký tlak, můžete si poranit dásně a ty začnou krvácet.
Důležitou roli hraje i nevhodná tvrdost štětinek na kartáčku. Krev se ve vašich ústech může objevit i kvůli zubní niti a během čistění mezizubním kartáčkem. Proto při prvních příznacích krvácení zapřemýšlejte, zda nemůže být na vině jeden z těchto důvodů.
Podívejte se také na svůj jídelníček. Nechybí v něm "céčko"?
Další z možných příčin může signalizovat nerovnováhu potřebných látek ve vašem těle.
- Jde třeba o nedostatek vitamínu C, který se podílí na tvorbě kolagenu. Látce, která je důležitá při zpevňování cévní stěny.
- Důležitou roli hraje i železo. Jeho nedostatek se projevuje popraskanou kůží a následnými záněty.
Dejte si pozor na paradentózu. Může začít právě krvácením z dásní
Paradentóza přichází pozvolna, ale jistě. Způsobuje ji zubní plak, který je ideálním prostředím pro rozvoj bakterií. Nejúčinnější prevencí je proto pravidelné a pečlivé čištění chrupu. Typickým symptomem paradentózy je vznik dásňových chobotů - štěrbin mezi zubem a dásní. V těchto "průrvách" se pak usazují bakterie a je zaděláno na pořádný malér. Dochází k oslabení a odhalení zubního krčku a viklání zubu.
Konečnou fází je pak jeho ztráta. Pokud se u vás projevily tyto příznaky, zbystřete. Poraďte se se svým zubařem a začněte problém řešit vhodnou zubní hygienou. Mezi příznaky zánětu paradontu patří:
- Zanícené, oteklé a krvácející dásně
- Odhalení zubní krčků
- Viklavost a náchylnost zubů k vypadnutí
Skutečně účinná zubní pasta je naprostý základ prevence
Sáhněte po zubních pastách, které mají ve složení výtažky z bylin a koření. Některé přírodní látky totiž působí antisepticky, stahují a regenerují dásně a zklidňují podráždění. Mezi ty osvědčené patří antiseptický hřebíček, posilující ženšen, antioxidační zelený čaj, osvěžující lékořice nebo máta a zklidňující heřmánek.
Do preventivní zubní péče patří i ústní vody a kartáčky
Důležitým spojencem v boji proti krvácejícím dásním a paradentóze jsou i bylinné ústní vody. Ty používejte ideálně po každém jídle a ochuceném pití. Posilují totiž prevenci proti zubnímu kazu i paradentóze a eliminují zápach z úst.
Během čištění zubů vyčistěte každou skulinku, ale nedrážděte své dásně. Dejte přednost kartáčkům s co nejjemnějšími štětinkami, nejlépe z měkkého silikonu a s polohovatelnou hlavou. Tahle vychytaná kombinace vám umožní proniknout i do těžko dostupných míst mezi zuby.
Nejoblíbenější
Kam dále?
26. 8. 2023 1490x přečteno