26. 8. 2023 1490x přečteno
Jak zastavit krvácení z dásní
26.08.23 1975x přečteno
Krvácení z dásní značí problém, který je ale možné řešit kvalitními přípravky.
Trápí vás pohled do umyvadla při čištění zubů? Zakousnete se do jablka a vidíte krvavý otisk? Krvácení z dásní značí problém. Mnohdy problém, který je neradno podceňovat. Na začátku bývají bezbolestné stopy krve, na konci pak vážně poškozené zuby. Než propuknete panice, podívejte, proč ke krvácení z dásní vůbec dochází. Může se jednat o maličkost nebo také o zánět dásní a paradontu - závěsného aparátu zubů.
O zuby pečujte s citem. Nedbalost se nevyplácí
Dříve než podlehnete panice, přesvědčte se o tom, jestli o svůj chrup pečujete opravdu správně. Krvácení z dásní totiž může způsobit kartáček s příliš tvrdými štětinkami nebo zbytečně vyvíjený tlak na zuby a dásně. Paradoxní je, že k poranění dásní může dojí při používání zubní niti a mezizubních kartáčků. Zkuste při čištění zubů ubrat na síle a problém by měl během několika týdnů odezní. Pokud ovšem krvácení z dásní neustává, zbystřete. V první řadě musí následovat návštěva dentisty, který by měl podstatu problému odhalit. Může se jednat jen o chybu při sestavování vašeho jídelníčku, o projev menšího zánětu nebo příznaky paradentózy (paradontitidy).
Vyvážená strava je důležitá i pro zuby a dásně
Krvácení dásní může být i "voláním o pomoc" ve zcela jiném smyslu. Dásně například trpí při nedostatku vitamínu C. Ten se totiž podílí na tvorbě kolagenu, který zpevňuje cévní stěny. Důležitou roli hraje také železo. Jeho nedostatek způsobuje popraskanou kůži a záněty. Další nezbytnou složkou je rutin, který zpevňuje cévky a zmírňuje tak otoky dásní.
Jak zastavit krvácení z dásní? Nenechte zánět zajít daleko
- Zanícené, oteklé a bolavé dásně.
- Nepříjemný zápach z úst.
- Obnažené zubní krčky.
- Mnohdy bezbolestné krvácení dásní.
To vše jsou projevy paradentózy, která znamená chronický zánět paradontu - závěsného aparátu zubů. Toto onemocnění patří spolu se zubním kazem k nejčastějším chorobám zubů a dásní. Na vině je zejména zubní plak, který je dokonalým místem pro mikroskopické organismy. A vzniká především nedostatečnou péčí. Bakterie tvořící zubní plak se časem dostávají do takzvaných dásňových chobotů - vznikajících štěrbin mezi zubem a dásní. V těchto mezírkách se bakteriím "daří" a páchají další škodu. Následně se projevuje paradentóza odhalením zubních krčků a dochází k viklání zubů. Pokud situaci neřešíte, pravděpodobnost nezvratného uvolnění zubu je velmi vysoká.
Nečekejte na zázrak. Vsaďte na skutečně účinnou zubní pastu
Projevy zánětu paradontu jde řešit chirurgickou cestou. Chcete-li se ale vyhnout bolestivému zákroku, vystavte paradentóze bariéru už při čištění zubů. Skvělým pomocníkem jsou zubní pasty s účinnými výtažky z bylin a koření, které působí antisepticky a mají stahující účinky. Které to jsou?
- posilující a stahující ženšen
- antiseptický a stahující hřebíček
- antioxidační zelený čaj
- osvěžující lékořice
- chladivá máta
- zklidňující heřmánek
- posilující olej z hroznových jader
U zubní pasty péče o zuby nekončí. Používejte ústní vodu a kvalitní zubní kartáček
- S nevítanými mikroskopickými návštěvníky zatočí i pravidelné používání bylinné ústní vody, která slouží k prevenci kazu a paradentózy a eliminuje zápach z úst. Ústní vodu používejte ideálně po každém jídle.
- Důležitý v prevenci paradentózy je i správný výběr zubního kartáčku. Vhodné jsou co nejměkčí štětinky, například ze silikonu. Skvělou vychytávkou je i polohovací hlava kartáčku, která umožní čištění i v hůře přístupných částech ústní dutiny.
Nejoblíbenější
Kam dále?
Zubní pasta proti krvácení z dásní
26. 8. 2023 787x přečteno